Alena Schillerová uvedla, že by se mohly zvýšit důchody: o kolik může vzrůst průměrná penze

V Česku může dojít k mimořádné valorizaci důchodů. Podle zákona je nutné to udělat, když je růst cen vyšší než 5 procent. Zvýšení důchodů by se mohlo uskutečnit v létě. Například u průměrného starobního důchodu by toto zvýšení mohlo činit 650 až 730 Kč. Informuje o tom CNN Prima News.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

V pondělí to na svém Twitteru napsala šéfka resortu financí Alena Schillerová. Podle ní to bude mimořádný krok.

Vysvětlila, že může dojít k mimořádnému zvýšení důchodů, pokud bude inflace v zemi vyšší než 5 procent. Pokud se k tomu dojde, bude to podle ní podruhé v historii země.

Naposledy k tomu došlo v roce 2008, tehdy byl předsedou vlády Mirek Topolánek.

Původně však mimořádné zvýšení důchodů mohlo nastat jen tehdy, kdyby inflace byla vyšší než 10 procent. Před třinácti lety však bývalý ministr práce Petr Nečas navrhl snížit tuto hranici na 5 procent a návrh byl schválen.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Obvykle důchodci začínají dostávat vyšší penze od ledna každého roku. Mimořádné zvýšení by se ale mohlo uskutečnit 5 měsíců poté, co inflace překročí 5 procent.

Minulý měsíc míra inflace překročila 5 procent. V takovém případě by vláda musela do Vánoc rozhodnout o zvýšení důchodů.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Podle šéfky resortu práce a sociálních věcí Jany Maláčové její ministerstvo s řešením podle zákona počítá. Zatím ale očekávají, kdy budou zveřejněna ekonomická data.

PSALI JSME: „JE POTŘEBA PRACOVAT S TROCHU JINÝM KONCEPTEM PROTIEPIDEMICKÝCH OPATŘENÍ“: JIŘÍ BERAN SE DOMNÍVÁ, ŽE SOUČASNÁ OPATŘENÍ NEMOHOU ŠÍŘENÍ VIRU ZASTAVIT

PŘIPOMÍNÁME: RAKUŠAN RAZANTNĚ ODPOVĚDĚL PIRÁTŮM: ROZHODNUTÍ STAN PODLE ŠÉFA STAROSTŮ NEBUDE PORUŠENÍM KOALIČNÍ DOHODY

Share