„Je potřeba pracovat s trochu jiným konceptem protiepidemických opatření“: Jiří Beran se domnívá, že současná opatření nemohou šíření viru zastavit

V pondělí vstoupila v platnost nová opatření proti koronaviru. Plánovaným opatřením je také to, že pro potvrzení bezinfekčnosti by byl nutný pouze PCR test, antigenní už by nestačil. Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran ale říká, že současná opatření nemohou šíření viru zpomalit a že se nyní musí soustředit na léčbu pacientů. Řekl to pro server ŽivotvČesku.cz.

Nyní se musí zaměstnanci zdravotnických zařízení, kteří nebyli očkováni, testovat na koronavirus jednou za sedm dní. Také studenti budou muset nosit respirátory při výuce ve třídách, kde jich bude více než 50.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

Tato opatření vstoupila v platnost v pondělí, vláda ale plánuje další opatření. Například pro potvrzení bezinfekčnosti by byl nutný pouze PCR test, antigenní už by nestačil.

Známý epidemiolog a vakcinolog však v podobných opatřeních nevidí smysl. Vysvětlil, že jediným opatřením, které by mohlo zastavit šíření takového viru je opatření typu, že všichni budou zavřeni doma.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

„Je potřeba pracovat s trochu jiným konceptem protiepidemických opatření,“ uvedl Jiří Beran pro Život v Česku.

Podle něj nyní ti lidé, kteří navrhují zavedení nějakých opatření, pracují s konceptem, že příčinou je virus a důsledkem je nákaza, tedy pozitivní výsledek testu. Ale říká, že logičtější by bylo vnímat, že příčinou je virus, ale důsledkem je smrt na něj.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že pokud budeme pracovat s druhým konceptem, pak v takovém případě bude nutné změnit přístup. To znamená, že zdravotníci by museli pracovat s nemocnými, aby se nedostali do nemocnic a samozřejmě, aby nezemřeli.

Kvůli různým konceptům se proto mohou lišit i opatření. Připomněl, že ty systémy, které v naší zemi fungovaly, zohledňovaly pouze první koncept, kde byl výsledek pozitivní test.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

Pokračoval, že je potřeba pracovat na důležitých věcech, a to léčit nemocné lidi. Podle jeho názoru není třeba věnovat pozornost nedůležitým věcem, jako je například pozitivita testů.

„Musíte vytvořit opatření na to, aby lidé do nemocnic neproudili,“ dodal Jiří Beran. Mluvil například o tom, že není třeba nechat děti doma, kde mohou mít kontakt se staršími lidmi.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

Domnívá se, že pokud by byly potřebné změny, bylo by třeba aktivizovat články, které by umožnily zlepšit přednemocniční péči.

Jiří Beran hovořil o tom, že kdyby se pacienti léčili správně od začátku, tak by to nemocnice nepřetížilo.

PSALI JSME: ROMAN PRYMULA VYSVĚTLIL, PROČ SE OČKOVANÍ MOHOU NAKAZIT: PODLE NĚJ JE NUTNÉ, ABY LIDÉ MĚLI VYSOKÉ HLADINY PROTILÁTEK

PŘIPOMÍNÁME: EPIDEMIOLOG MAĎAR MÁ PLÁN, JAK ZAMEZIT ŠÍŘENÍ KORONAVIRU O VÁNOCÍCH: PŘIPRAVIT BY SE MĚLY LABORATOŘE

Share