„Chřipka nikam nezmizela“: uvedl Vojtěch, že virus navíc zmutoval a na podzim může začít nová chřipková sezona

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil v úterý, že ČR letos dostane více než 1 milion vakcín proti chřipce, což je více než loni. Nyní chřipka zmutovala a kvůli tomu je očkování proti ní velmi důležité zejména pro lidi z rizikových skupin. Informuje o tom portál iDNES.cz.

„Chřipka nikam nezmizela. Je to rizikové onemocnění, které může přestavovat pro některé pacienty riziko hospitalizace, potažmo úmrtí,“ uvedl Adam Vojtěch na tiskové konferenci.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Česko letos dostane 1 milion a 80 tisíc vakcín proti chřipce, to je více než v roce 2020. Praktičtí lékaři mají nyní asi tři sta tisíc vakcín.

Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové dodávky nových vakcín v ČR začnou příští měsíc. Ministr ale říká, že je míra očkování v naší zemi podprůměrná.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Adam Vojtěch dodal, že nyní je očkováno zhruba 20 procent seniorů. Světová zdravotnická organizace tvrdí, že by bylo dobré, kdyby vakcínu dostalo 75 procent lidí starších 65 let.

V loňském roce převážně probíhala epidemie koronaviru, takže chřipková sezona se nijak zvlášť nerozjela. Letos ale lékaři varují, že chřipka může být nebezpečná.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Očekávají například, že by se mohly objevit některé nové chřipkové mutace. Proto říkají, že letos bude očkování zvlášť důležité.

Podle odborníků by vakcína, kterou Česko dostane, měla být účinná proti mutacím. Šéf resortu zdravotnictví upozornil, že je třeba mít na paměti, že kromě koronaviru jsou i jiné nemoci.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Adam Vojtěch dodal, že lidé mají možnost nechat se naočkovat jak proti chřipce, tak proti koronaviru u svých praktických lékařů.

PSALI JSME: JANA MALÁČOVÁ HODLÁ NAVRHNOUT ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ MZDY A ZAVEDENÍ KRIZOVÉHO OŠETŘOVNÉHO: O KOLIK BY MOHLA VZRŮST MINIMÁLNÍ MZDA

PŘIPOMÍNÁME: LUCIE VONDRÁČKOVÁ SE ROZHODLA POBAVIT SE STARŠÍMI PÁNY: VE SPOLEČNOSTI MŮŽU ZNÁMÁ ZPĚVAČKA ROZDÁVÁ JEN ÚSMĚVY

Share