Jana Maláčová hodlá navrhnout zvýšení minimální mzdy a zavedení krizového ošetřovného: o kolik by mohla vzrůst minimální mzda

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce na příštím jednání kabinetu navrhnout zvýšení minimální mzdy o 2,8 tisíce Kč, tedy na 18 tisíc Kč měsíčně. Vysvětluje to tím, že chce, aby se nezhoršila finanční situace lidí s nízkými příjmy. Informuje o tom server iDNES.cz.

Sociální demokraté i odbory chtějí, aby minimální mzda v ČR nebyla 15,2 tisíce Kč, ale aby byla navýšena na 18 tisíc Kč.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Podle šéfky resortu financí Aleny Schillerové by ale zatím bylo možné navýšit jen o tisíc korun.

Předseda vlády Andrej Babiš řekl, že názory na tuto věc jsou velmi odlišné, takže by bylo lepší, aby o tom rozhodla už příští vláda.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Šéfka resortu práce navíc hodlá navrhnout zákon o krizovém ošetřovném, podle kterého by ošetřovné činilo 80 procent denního vyměřovacího základu. To by bylo nezbytné pro případy, kdyby byly uzavřeny některé školy kvůli koronaviru.

O tom všem Jana Maláčová mluvila den poté, co se zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů nedohodli na zvýšení platů zaměstnanců ve veřejném sektoru.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

„Nebýt ČSSD ve vládě, zaměstnanci státu půjdou od příštího roku platově dolů,“ uvedla Jana Maláčová.

Podle premiéra by platy zaměstnanců ve veřejné sféře měly vzrůst o inflaci. Hnutí ANO by proto chtělo zvýšit jejich platy o 3,5 procenta.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Podle šéfky resortu práce je ale reálná inflace 6 procent. ČSSD a odbory proto tvrdí, že by bylo potřeba zvýšit platy právě o 6 procent.

PSALI JSME: MONIKA LEOVÁ SPOLU S RODINOU STRÁVILA DOVOLENOU V KARAVANU: «PŘIPADALI JSME SI TAM JAKO VE TŘÍHVĚZDIČKOVÉM HOTELU»

PŘIPOMÍNÁME: EVA BUREŠOVÁ SE CHLUBÍ SVÝM SYNEM: „NEJHODNĚJŠÍ, NEJMILEJŠÍ, NEJCITLIVĚJŠÍ CHLAPEČEK“

Share