Pavla Svrčinová prozradila, kdy by pandemie v ČR mohla začít brzdit: také řekla, že v poslední době se koronavirus šíří často mezi dětmi

Počet nových případů nákazy v Česku je stále vysoký, ve středu bylo odhaleno 21 126 nových případů. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že tato čísla se ještě dlouho snižovat nebudou. Uvedla ale také, že odborníci budou pravděpodobně schopni brzy říci, kdy se epidemie zpomalí. Řekla to v pořadu Snídaně s Novou na TV Nova.

Počet nakažených za den během této vlny je v porovnání s předchozí zhruba dvojnásobný. V nemocnicích je přes 6,5 tisíce nakažených, během poslední vlny 15. března jich bylo 9 551.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová předpokládá, že ještě nějakou dobu zůstanou čísla vysoká. Ale také řekla, že podle podílu pozitivních testů a poměru symptomatických a asymptomatických osob se může zdát, že by mohlo brzy dojít k brzdění pandemie.

Podle ní ale zatím není třeba být tak optimistický. Ještě by počkala několik dní, možná až do začátku příštího týdne, kdy už by bylo možné situaci lépe vyhodnotit.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dodala, že možná už v prvních dnech příštího týdne bude možné vyvodit závěr, zda se epidemie brzy zpomalí, nebo ne. Ale nyní situace vypadá tak, že se možná k tomu brzy skutečně dojde.

Mnozí zahraniční odborníci předpokládají, že možným řešením by mohla být nová mutace omikron. Tato varianta je údajně nakažlivější, ale zároveň má lehčí průběh.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Pavla Svrčinová ale tvrdí, že zatím hygienici nemají dostatek dat, aby to mohli potvrdit nebo vyvrátit. Zatím je třeba tuto mutaci vnímat opatrně.

Podle ní se zatím zdá, že tato mutace se šíří hlavně mezi mladými lidmi. Jaký to bude mít dopad na šíření mezi lidmi starší generace je zatím těžké říci, vědci potřebují více dat.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V Česku byl zjištěn pouze jeden případ nákazy omikronem.

Kromě toho se v ČR v poslední době výrazně rozšířil virus mezi dětmi. Za posledních 14 dní jich bylo 3000 na 100 tisíc obyvatel.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Dodala, že ve zhruba 40 procentech případů se hygienikům nedaří zjistit, kde se dítě mohlo nakazit. Také do 40 procent případů nákazy se odehrálo ve škole. V ostatních případech se děti nakazily buď v rodině, nebo jinde.

Psali jsme:„Lela Ceterová se stala podruhé mámou“: Karlos Vémola prozradil jméno a pohlaví dítěte. Jak se cítí novopečená maminka

PSALI JSME: PRYMULA ŘEKL, JAK BY MOHLY PROBÍHAT NÁVŠTĚVY MIKULÁŠE: EPIDEMIOLOG CHCE, ABY PŘEVLEČENÉ SKUPINKY BYLY TESTOVANÉ

PŘIPOMÍNÁME: SNĚMOVNA SCHVÁLILA COVIDOVÉ KOMPENZACE: PRO KOHO JSOU URČENY A KOLIK BY LIDÉ MOHLI ZÍSKAT

Share