Sněmovna schválila covidové kompenzace: pro koho jsou určeny a kolik by lidé mohli získat

Poslanci dolní komory Parlamentu ve středu schválili trojici kompenzací v souvislosti s opatřeními proti koronaviru. Nyní zbývá, aby tyto tři návrhy projednali senátoři a pokud budou schváleny, tak aby je podepsal prezident. Informuje o tom server Novinky.cz.

Sněmovna schválila krizové ošetřovné. Pokud to schválí Senát a podepíše hlava státu, bude ošetřovné činit 80 procent základu výdělku.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Běžné ošetřovné činí 60 procent. To znamená, že lidé, kteří se budou starat o děti, když budou zavřené školy nebo třídy, budou celou tuto dobu dostávat od státu osmdesátiprocentní ošetřovné.

Druhý schválený návrh se týkal kompenzace pro lidi v karanténě. Za den budou dostávat 370 Kč. Je to nutné, aby se lidé nevyhýbali karanténě, protože se obávají ztráty příjmů v tomto období.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Poslanci také schválili kompenzační bonus. Příspěvek pro OSVČ by měl činit až 1000 Kč denně. Stejný příspěvek by byl pro společníky společností s ručením omezeným.

Pro osoby pracující na dohody by tento příspěvek činil 500 Kč denně. Tato podpora by se měla týkat těch podnikatelů a firem, kterým tržby klesly minimálně o 30 procent.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na svém Twitteru uvedla, že krizové ošetřovné by se mělo vyplácet zpětně od 1. listopadu.

Příspěvek v izolaci by měl platit zpětně od 30. listopadu. Kompenzační bonus by platil také zpětně od 1. srpna do konce letošního roku.

PSALI JSME: O KOLIK BY SE MOHLY ZVÝŠIT DŮCHODY PO MIMOŘÁDNÉ VALORIZACI: RESORT ZVEŘEJNIL PRVNÍ ODHADY

PŘIPOMÍNÁME: KVŮLI VEDLEJŠÍM ÚČINKŮM: SLOVINSKO CHYSTÁ ZÁKAZ VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU OD FIRMY JOHNSON & JOHNSON

Share