Zvýšit valorizaci pro chudé důchodce nyní není možné: „Nejde to kvůli ústavnosti. Debatovali jsme to xkrát,“ uvedla Alena Schillerová

Vyšší důchody porostou rychleji než ty malé i v dalších letech. Pokud by se zvýšila valorizace pro nižší důchody, bylo by to v rozporu s ústavou. Kabinet se proto snaží využít jiných mechanismů, aby se situace trochu zlepšila. Infromuje o tom web Českédůchody.cz.

Někteří důchodci považují současná pravidla valorizace za nespravedlivá. Díky současným pravidlům rostou důchody rychleji u lidí, kteří pobírají vyšší důchod.

Důchodkyně / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například letos důchodce, který měl důchod 10 tisíc Kč, dostal 523 Kč a valorizace pro důchodce s důchodem 20 tisíc Kč činila 1233 Kč.

Nyní je v Česku asi milion lidí, jejichž důchod je nižší než průměrný důchod a podle toho je nižší i jejich valorizace. Více než 90 tisíc lidí pobírá důchod nižší než 10 tisíc Kč, tedy jejich valorizace je také nejnižší.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Mnozí senioři proto považují současná pravidla za nespravedlivá a přáli by si, aby se tato nespravedlnost zmenšila. Ministryně financí Alena Schillerová ale upozornila, že by to mohlo být v rozporu s ústavními rozhodnutími.

„Nejde to kvůli ústavnosti. Debatovali jsme to xkrát. Samozřejmě by to potřebovali nejvíc nízkopříjmoví, o tom není pochyb,“ uvedla Alena Schillerová pro Právo.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Vysvětlila, že pokud se například zvýší důchody jen pro lidi, kteří dostávají méně než 10 tisíc Kč, pak to bude v rozporu s ústavou, protože to se bude považovat za sociální dávky. A pokud to bude jednorázová výplata, bude to nutné dát všem.

Měla na mysli rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2010, kde bylo řečeno, že musí být dodržena zásluhovost starobních důchodů. Rozhodnutí se týkalo i valorizace.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Podle ministerstva práce a sociálních věcí je cílem valorizace důchodů zachovat jejich kupní sílu. To je nezbytné pro zachování životní úrovně důchodců. V takové situaci je současná valorizace spravedlivá.

Politici už v minulosti použili některé mechanismy, které umožnily zvýšit příjmy těm, kteří pobírají nízké důchody.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například v roce 2020 byl přidán mimořádný příspěvek k valorizaci, a to 151 Kč pro všechny. Stejnou cestou chtějí politici jít v roce 2022, poslanci už podpořili zvýšení důchodů o 300 Kč nad rámec valorizace.

V roce 2018 byla změněna základní výměra důchodu o 1 procento. To umožnilo zvýšit důchody najednou všem důchodcům.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Také na konci roku 2020 dostali všichni důchodci jednorázový příspěvek 5 tisíc Kč.

Díky těmto třem způsobům dostali všichni důchodci stejné částky, životní úroveň se však zlepšila více u těch, kteří pobírají nízký důchod.

PSALI JSME: TOMÁŠ PLEKANEC UKÁZAL, JAK CVIČÍ S DCEROU: NĚKTEŘÍ RODIČE HO VŠAK ZAČALI KRITIZOVAT

PŘIPOMÍNÁME: PŘEDSEDA PIRÁTŮ PROZRADIL, JAK BY SE MOHLO ZRYCHLIT OČKOVÁNÍ: BARTOŠ ZKRITIZOVAL VLÁDU ZA NEDOSTATEČNOU PŘIPRAVENOST K EPIDEMII NA PODZIM

Share