Mnoho takových chytráků, kteří po přečtení názvu článku si řeknou: na co je třeba chránit banány? Cena je za ně dost malá, vždy jsou k dispozici. Kup si pár, dej si a když bude potřeba, koupí se další.
Jenomže když za každým banánem, vejcem nebo kusem mýdla běhat do obchodu, tak život v běhu projde. U nás se snažíme koupit hned víc.
Ve svazku banánů najednou je 6, nebo dokonce 8 kusu ovoce. Někdy je sníme dost rychle, někdy nechceme a oni si leží na stole bez pozorností. Stává se, že na ně vůbec zapomeneme a ovoce postupně se pokryje skvrnami.
Samozřejmě, že pod kůží jsou stále jedlé, ale již jsou přezrálé, chuť už mají úplně jinou. A zase začíná nějaký rozruch, vyhazovat je škoda, jíst se nechce.
Třeba je přidal do lívanců? Nebo udělat banánový chléba? Nebo ovocný salát? Opět chybí jogurt, pak kvasnice a znovu se musí do obchodu.
Ale jednou jsem se náhodou dozvěděla, jak zachovat banány po dlouhou dobu žluté a stejně chutné. Ale před tím jsem vyzkoušela několik dost neúčinných metod.
Jednou z nich je: musíte si vzít banány, zabalit stonku, kde jsou roztrhané, polyethylenem. Tak minimum po dobu 3 dnů banány zůstává stejné, jak jste je přinesli z obchodu a pak dost rychle banány ztmavly.
Později mi bylo doporučeno vyměnit polyethylen za kovovou fólii. Řeka se, že tam jsou jiné reakce. Ale ani toto řešení nefungovalo. Proti přírodě se nedá nic dělat, kůže ztmavla.
A jen kamarádka, která šla pracovat do obchodu s potravinami, přinesla z práce účinnou metodu. Po jejích příbězích jsem toho hodně přestala jíst. A pokud jde o banány, musíte udělat následující postup:
* vzít a roztavit trochu vosku nebo parafínu;
* namočit stonky banánu do taveniny a nechte ji ztuhnout;
Namočit by jste je měli několikrát. Je to tak jednoduché, že? Ale díky tomuto postupu banány zůstávají čerstvé po dlouhou dobu. A co je nejdůležitější, vosk nemá žádný kontakt s jedlou částí ovoce.
PŘIPOMÍNÁME: ALAIN DELON UDRŽUJE 5 CHOVATELSKÝCH STANIC PRO TOULAVÉ PSY A KOČKY