Ženy na vrcholu české politiky: kdo se kromě Miroslavy Němcové může stát prezidentkou České republiky

Ve světě je již více než 20 zemí, kde stát vede prezidentka nebo předsedkyní vlády je žena. V Estonsku například obě funkce vykonávají právě ženy. V budoucnu se k Belgii, Rakousku či Slovensku může přidat i Česko. Stane se to?

Ženy se čím dál více zajímají o politiku a bojují o moc. Kromě toho je jich více než mužů. Informuje o tom web idnes.cz.

Miroslava Němcová / Zdroj: youtube.com

V Česku k nejvýraznějším političkám patří například senátorka za ODS Miroslava Němcová. Ta prý zažívá jakýsi politický restart a nevylučuje svou kandidaturu na prezidentku.

Němcová během politické kariéry byla také poslankyní či dokonce předsedkyní Sněmovny a dobře ví, jak se hají demokracie a svoboda. Považuje sebe za konzervativní a antikomunistickou političku.

Miroslava Němcová / Zdroj: youtube.com

„Stále jde o to hlavní: o svobodu jedince, slova, podnikání, názoru, víry,“ uvedla senátorka.

Němcová mohla kandidovat na Hrad ještě v roce 2012, ale nakonec to nechala Přemyslu Sobotkovi. Nyní patří k favoritům ve volbách a díky tomu, že nikdy nečelila skandálům může být důstojnou prezidentkou České republiky.

Miroslava Němcová / Zdroj: youtube.com

Další ženou, která se prosazuje je Danuše Nerudová. Ekonomka se stala první rektorkou Mendelovy univerzity v Brně. Bojuje za rovnost pohlaví a v její výzkumném týmu je polovina žen.

Nerudová také nevylučuje, že by mohla bojovat o prezidentské křeslo. Rektorce příští rok vyprší mandát na univerzitě. Tam se věnuje daním a jak harmonizují s legislativou EU.

Danuše Nerudová / Zdroj: youtube.com

Mimo jiné se ale zapojuje do společenského života. Věnovala se například tématu důchodů či dopadu epidemie koronaviru na tuzemskou ekonomiku.

Advokátka Klára Long Slámová na rozdíl od předchozích žen již potvrdila, že bude kandidovat na prezidentku. Chce, aby hlava státu naslouchala lidem a byla k ním blíž.

Klára Slámová / Zdroj: youtube.com

Právnička se hlavně proslavila tím, že obhajovala Jiřího Kajínka či pořadatele Czech Teku Václava Šrouba. V minulosti již kandidovala do Sněmovny za ODS, ale zvolená nebyla. Nakonec ale v roce 2010 krátkodobě nahradila Daniela Reisiegela, který Parlament opustil.

Slámová ve funkci prezidentky chce naučit lidi toleranci a hlava státu by měla být vzorem. Advokátka kandidovat bude jako nezávislá, protože jí zatím nevyhovuje žádná strana, i když po případném zvolení bude jednat s kýmkoliv, aby se vyřešily problémy republiky.

Psali jsme:„Jsem zvědavá, co na ni řeknete vy“: Ivana Gottová oznámila termín vydání dlouho očekávané autobiografické knihy

PSALI JSME: PIRÁTI A HNUTÍ STAN PŘEDSTAVILI PLÁN NA KONSOLIDACI VEŘEJNÝCH FINANCÍ: ŠETŘENÍ NA PROVOZU STÁTU A POMOC PRO LIDI V EXEKUCÍCH

PŘIPOMÍNÁME: „JÁ BYCH JE MOHL ŽALOVAT KAŽDÝ DEN“ : BABIŠ REAGOVAL NA MOŽNÉ SOUDNÍ ŘÍZENÍ S PIRÁTSKOU STRANOU

Share