Piráti a hnutí STAN představili plán na konsolidaci veřejných financí: šetření na provozu státu a pomoc pro lidi v exekucích

Koalice Pirátů a hnutí STAN navrhuje šetřit na provozu státu. Podle nich se díky tomu bude možné ročně šetřit desítky miliard korun. Chtějí pomoci i lidem v exekuci dostat se na trh práce. Kromě toho mají také v úmyslu zlepšit a zjednodušit mnoho dalších věcí. Informuje o tom server iDNES.cz.

Ve čtvrtek se konala tisková konference koalice Pirátské strany a Starostů a nezávislých. Na tato témata mluvili Mikuláš Ferjenčík a Věslav Michalík.

Věslav Michalík / Zdroj: youtube.com

Věslav Michalík uvedl, že podle jejich plánu by se schodek rozpočtu do roku 2025 měl snížit na 10 miliard Kč. To znamená, že poté by už měl být rozpočet vyrovnaný.

Jejich koalice hodlá podporovat ekonomiku státu, aby dále rostla. Hodlají peníze na investice vyčlenit nejen z evropských peněz, ale také ze státního rozpočtu.

Věslav Michalík / Zdroj: youtube.com

Podle jejich předpokladů by každých investovaných 100 miliard Kč umožnily růst HDP o 1 % nad očekávanou úroveň růstu 2,6 % ročně.

„Náš plán počítá s fixací běžných výdajů státu na úrovni roku 2022 po dobu 3 let,“ řekl Věslav Michalík. Dodal ale, že fixace se nebude týkat těch oblastí, které patří k prioritám jejich programu a valorizovaných zákonem položek.

Mikuláš Ferjenčík / Zdroj: youtube.com

Mikuláš Ferjenčík také uvedl, že do jejich plánu patří i valorizace důchodů a chtějí stanovit platy učitelů na úrovni 130 % průměrné mzdy.

Chtějí digitalizovat stát a také zvýšit efektivitu veřejných zakázek. Podle nich to umožní výrazně šetřit na provozu státu. Ferjenčík uvedl, že za 4 roky by šetření mohlo dosáhnout 50 miliard Kč ročně.

Mikuláš Ferjenčík / Zdroj: youtube.com

Podle něj je také velmi důležitým krokem pro ně návrat lidí v exekuci na trh práce. Upozornil, že pokud se 100 tisíc lidí dostane do legální ekonomiky, umožní to státu získat 15 miliard Kč.

Pirát naznačil, že nechtějí zvyšovat daně z práce ani z bydlení. Upozornil také na to, že nadnárodní korporace mohou přelévat obrovské zisky do zahraničí a podle něj by zde stát mohl mít dobrý příjem do rozpočtu.

PSALI JSME: POLITICI SE AKTIVNĚ ZAPOJUJÍ DO PŘEDVOLEBNÍ KAMPANĚ: BARTOŠ, FIALA A BABIŠ UKÁZALI SVÉ TALENTY

PŘIPOMÍNÁME: “POŘAD SE NEMŮŽU NAJÍT”: JAK JAROMÍR JÁGR ODPOVĚDĚL NA DRSNOU KRITIKU PAVLA NOVOTNÉHO

Share