Zdeněk Hostomský a Petr Smejkal se vyjádřili k nošení roušek: „Doufám, že sundáme, a bude to na dobrovolném uvážení,“ řekl Hostomský

Mnoho lidí covid prodělalo a také více než 6,6 milionu lidí má dokončené očkování. Proto mnoho lidí zajímá, zda budeme v dalším roce moci sundat roušky a respirátory, nebo je budeme muset nosit ještě dlouho. Odborníci mají různé názory. Například epidemiolog Petr Smejkal říká, že ještě nějakou dobu bude nutné nosit roušky. Podle biochemika Zdeňka Hostomského by to mělo být dobrovolné. Mluvili o tom v pořadu Rok v Česku na CNN Prima News.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Podle Petra Smejkala bude nutné nosit roušky v rizikových prostorech. Dodal, že je ještě budeme nosit, ale v létě to bude méně, v zimě více.

Podle Zdeňka Hostomského by situace v dalším roce mohla být jiná. Už delší dobu kritizuje takové opatření, jako je povinné nošení roušek.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

„Doufám, že sundáme, a bude to na dobrovolném uvážení. Třeba jako v jihovýchodní Asii,“ řekl Zdeněk Hostomský.

Měl na mysli, že tam lidé mají jinou kulturu. Například pokud se tam člověk obává infekce, pak si sám nasadí roušku. Také to může udělat, když se necítí dobře, je to projev solidarity.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Povinné nošení prostředků na ochranu dýchacích cest považuje za dehonestující. Podle jeho názoru budou roušky po určité době méně povinné.

Kromě toho diskutovali o mutaci omikron. Zdeněk Hostomský očekává, že už tento měsíc bude velká vlna. Hovořil ale také o tom, že už letos se budou používat speciální léky proti různým mutacím.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Petr Smejkal se domnívá, že bychom měli být připraveni na novou vlnu, nicméně bližší informace o této mutaci budou známy, až se začne masově šířit.

Pokud se podle něj prokáže, že omikron je jen nakažlivější, ale nemá žádné vážnější následky než delta, může to být skutečně pozitivní zpráva. Pokud by tomu tak bylo a omikron by se stal dominantní, pak by to mohlo znamenat, že počet hospitalizovaných nebude tak velký.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog dodal, že vir neustále mutuje, ale vědci se obávají pouze těch variant, které mohou být nebezpečné. Domnívá se, že epidemie by mohla skončit, kdyby byla očkována většina lidí po celém světě.

PSALI JSME: „NEJDE ŽÍT PĚT LET V POLOLOCKDOWNECH“: ROMAN PRYMULA A JIŘÍ ŠINKORA PROMLUVILI O NOVÉ VLNĚ A O OPATŘENÍCH

PŘIPOMÍNÁME: SE STARTEM NOVÉHO ROKU SE OPĚT MĚNÍ NĚKTERÁ KORONAVIROVÁ OPATŘENÍ: CO BUDE JINAK

Share