Vzácná desetikoruna zdražuje kvůli inflaci: Možná někdo má v peněžence poklad

Pokud má někdo v peněžence vzácnou desetikorunu z roku 1993, může být takový člověk označen za šťastlivce. Před časem se jedna taková mince prodala za 176 tisíc Kč. Navíc vzácné mince a bankovky nyní zdražují, protože inflace stoupá. Informuje o tom web ŽivotvČesku.cz.

Desetikoruna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Numizmatik Roman Veselý pro Život v Česku prozradil, že vzácnou desetikorunu mohou Češi skutečně mít v peněžence. Vysvětlil, že v roce 1993 se vyrobilo téměř 70 milionů desetikorun, ale těch vzácných mezi nimi bylo málo.

Vzácných mincí podle něj bylo asi méně než tisíc kusů, navíc není známo, kolik z nich se dostalo do oběhu. Předpokládá, že některé z nich by nyní mohly být v ČNB.

Desetikoruna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Proto nyní podle něj v oběhu zůstaly jen jednotky těchto mincí. Myslí si, že je šance najít takovou minci v peněžence nyní velmi malá.

Vysvětlil, že tato desetikoruna je vzácná, protože tam je označení Kč výrazně menší, takže je pod čarou.

Vzácná česká desetikoruna roku 1993 / Zdroj: FJI Coins, CNN Prima News

Existují dvě verze, jak vznikly tyto vzácné mince. Podle první verze došlo k chybě při přípravě mince v Hamburgu. Podle druhé verze to byla zkušební série mincí. Ale v každém případě jsou vzácné a jsou drahé.

Ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček vysvětlil, že kvůli inflaci nyní zdražují i vzácné mince, bankovky a další podobné věci. Kromě toho zdražuje například drahý alkohol nebo obrazy.

Štěpán Křeček / Zdroj: youtube.com

„Tím, že sběratelství je na vzestupu, tak jsou lidé ochotni za raritní kousky platit více a více peněz a i v inflaci si to navýšení udržuje hodnotu,“ řekl pro Život v Česku Štěpán Křeček.

Psali jsme:„Nestydím se za to, budou to padesátiny“: Dara Rolins s Pavlem Nedvědem oslaví stovku

PSALI JSME: KAREL JANEČEK OFICIÁLNĚ ZAHÁJIL SVOU PREZIDENTSKOU KAMPAŇ: POLITOLOG ŘEKL, ZDA MATEMATIK MŮŽE VYHRÁT

PŘIPOMÍNÁME: HOLČIČKA Z REKLAMY KOFOLY SE VRACÍ NA OBRAZOVKY: JAK NYNÍ VYPADÁ A PROČ ZNOVU REKLAMUJE POPULÁRNÍ NÁPOJ

Share