Pokud má někdo v peněžence vzácnou desetikorunu z roku 1993, může být takový člověk označen za šťastlivce. Před časem se jedna taková mince prodala za 176 tisíc Kč. Navíc vzácné mince a bankovky nyní zdražují, protože inflace stoupá. Informuje o tom web ŽivotvČesku.cz.
Numizmatik Roman Veselý pro Život v Česku prozradil, že vzácnou desetikorunu mohou Češi skutečně mít v peněžence. Vysvětlil, že v roce 1993 se vyrobilo téměř 70 milionů desetikorun, ale těch vzácných mezi nimi bylo málo.
Vzácných mincí podle něj bylo asi méně než tisíc kusů, navíc není známo, kolik z nich se dostalo do oběhu. Předpokládá, že některé z nich by nyní mohly být v ČNB.
Proto nyní podle něj v oběhu zůstaly jen jednotky těchto mincí. Myslí si, že je šance najít takovou minci v peněžence nyní velmi malá.
Vysvětlil, že tato desetikoruna je vzácná, protože tam je označení Kč výrazně menší, takže je pod čarou.
Existují dvě verze, jak vznikly tyto vzácné mince. Podle první verze došlo k chybě při přípravě mince v Hamburgu. Podle druhé verze to byla zkušební série mincí. Ale v každém případě jsou vzácné a jsou drahé.
Ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček vysvětlil, že kvůli inflaci nyní zdražují i vzácné mince, bankovky a další podobné věci. Kromě toho zdražuje například drahý alkohol nebo obrazy.
„Tím, že sběratelství je na vzestupu, tak jsou lidé ochotni za raritní kousky platit více a více peněz a i v inflaci si to navýšení udržuje hodnotu,“ řekl pro Život v Česku Štěpán Křeček.
Psali jsme:„Nestydím se za to, budou to padesátiny“: Dara Rolins s Pavlem Nedvědem oslaví stovku
PSALI JSME: KAREL JANEČEK OFICIÁLNĚ ZAHÁJIL SVOU PREZIDENTSKOU KAMPAŇ: POLITOLOG ŘEKL, ZDA MATEMATIK MŮŽE VYHRÁT
PŘIPOMÍNÁME: HOLČIČKA Z REKLAMY KOFOLY SE VRACÍ NA OBRAZOVKY: JAK NYNÍ VYPADÁ A PROČ ZNOVU REKLAMUJE POPULÁRNÍ NÁPOJ