„Vydělá na tom celá společnost“: Hnutí Přísaha Roberta Šlachty navrhuje zřídit školky v nemocnicích pro děti zdravotníků, které by fungovaly 24 hodin denně

Hnutí Přísaha nabízí velmi kontroverzní návrh, jak by se dala vyřešit situace s nedostatkem zdravotnického personálu v nemocnicích. Například podle nich by bylo možné zorganizovat školky pro děti zdravotníků, které by fungovaly 24 hodin denně. Tento návrh byl však ostře kritizován. Píšou o tom Novinky.cz.

„Podpoříme čtyřiadvacetihodinová školková zařízení v našich nemocnicích i možnost kratších úvazků pro rodiče,“ píše se v programu politické síly Roberta Šlachty.

Robert Šlachta / Zdroj: youtube.com

Domnívají se, že to umožní zvýšit počet zdravotnického personálu a zlepšit jejich pracovní podmínky. Nyní skutečně existuje problém nedostatku zdravotníků ve zdravotnických zařízeních.

Hnutí Přísaha upozorňuje, že tento problém se ještě zvětšil, když přišla krize koronaviru. Tehdy například mnoho zdravotních sester bylo nuceno zůstat doma, protože se musely starat o své děti a v nemocnicích tak chyběl personál.

Děti ve školce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle nich to bude výhodné pro všechny, jak pro pacienty, tak pro samotné zdravotníky. „Vydělá na tom celá společnost,“ napsali zástupci hnutí Přísaha.

Tento návrh však kritizovala například předsedkyně Odborového svazuzdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková, která je i zdravotní sestrou.

Robert Šlachta / Zdroj: youtube.com

Neumí si například představit, že by matky nechávaly své děti přes noc ve školce v nemocnici. Podle ní by pro sestry bylo výhodné, kdyby měly možnost nechat své děti ve školkách o několik hodin déle.

Proto například nesouhlasí s tím, aby školky fungovaly 24 hodin denně. Navíc s tím podle ní nesouhlasí maminky, protože by chtěly trávit více času se svými dětmi.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podobný názor má také prezidentka Spolku vysokoškolsky vzdělaných sester Jana Kimmerová. Podle ní by to mohlo být dočasné řešení v krizových situacích, nicméně trvale to bude fungovat špatně.

Proti tomuto návrhu se vyjádřil i dětský psycholog Václav Mertin. Podle něj je nutné, aby dítě alespoň nějakou část času trávilo ve dne se svými rodiči a aby rodiče měli čas být s ním.

Robert Šlachta / Zdroj: youtube.com

„Z psychologického hlediska je jednoznačně odmítám,“ řekl pro Novinky.cz Václav Mertin.

PSALI JSME: BABIŠ MLADŠÍ PROMLUVIL, JESTLI SE CHCE POTKAT S OTCEM: PROZRADIL Z ČEHO MÁ OBAVY BĚHEM NÁVŠTĚVY ČESKÉ REPUBLIKY

PŘIPOMÍNÁME: “SHODIL JSEM PĚT KILO, POTŘEBUJI JEŠTĚ TŘI“: HEREC JIŘÍ KRAMPOL SVĚŘIL, JAK SE MU PODAŘILO ZHUBNOUT PO COVIDOVÉM VOLNU

Share