„Všichni trochu zchudneme. Nejde to jinak,“ uvedl Petr Fiala: Podle ekonoma ale někteří zchudnou hodně

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) nechce lhát svým spoluobčanům, a tak říká, že všichni trochu zchudneme. Hlavními důvody jsou inflace a válka na Ukrajině. Slíbil ale, že kabinet se postará o ty lidi, kteří na tom budou nejhůře. Podle ekonoma Filipa Pertolda lidé s nízkými příjmy nejvíce pocítí dopady současných ekonomických problémů. Informuje o tom server iDnes.cz.

„Všichni trochu zchudneme, všichni budeme mít problémy. Nejde to jinak. Vedle nás je válka a my nejsme izolovaný ostrov,“ uvedl pro server Aktuálně.cz Petr Fiala.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Podle ekonoma Filipa Pertolda ale dopady inflace a dalších problémů nejvíce pocítí lidé s nízkými příjmy. Upozornil, že asi třetina všech výdajů každé páté domácnosti jsou výdaje na bydlení a potraviny.

Struktura jejich výdajů se liší od struktury výdajů lidí ze střední třídy a bohatších lidí. Ceny v jejich spotřebním koši proto rostou rychleji než ve spotřebním koši jejich bohatších spoluobčanů.

Ministři už přijali určité kroky, které by měly lidem trochu pomoci. Snížila se například spotřební daň na benzin a naftu, bylo zrušeno povinné přimíchávání biosložek do pohonných hmot, zrušena silniční daň. Navíc se příspěvek na bydlení stal širší.

Premiér slíbil, že kabinet se postará o ty lidi, kteří na tom budou nejhůř. Ministři prý projednávají i nová cílená opatření, předseda vlády však o nich podrobně nemluvil.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Vláda podle něj situaci vyhodnocuje a analyzuje, jaké důsledky mají určitá opatření. Dodal, že peníze nerostou na stromech a podle něj je důležité, aby to lidé věděli.

Opozice tvrdí, že pomoc vlády je nedostatečná. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš navrhl například zvýšení rodičovského příspěvku a také navrhl dát důchodcům mimořádný bonus ve výši 6 tisíc korun.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Premiér se k návrhům opozice vyjádřil. Pokud vláda realizuje všechny návrhy opozice, pak podle něj velmi brzy budou chudí všichni. „Nebojte se, nikoho nenecháme padnout,“ dodal Petr Fiala.

PSALI JSME: ALENA SCHILLEROVÁ SE PUSTILA DO IVANA BARTOŠE: „TO, CO ŘÍKÁ PAN MINISTR BARTOŠ, Z TOHO SE FAKT LIDI NENAJÍ“

PŘIPOMÍNÁME: POLSKO ŽÁDÁ EU O DODATEČNÉ FINANČNÍ PROSTŘEDKY V SOUVISLOSTI S PŘIJÍMÁNÍM UKRAJINSKÝCH UPRCHLÍKŮ

Share