Alena Schillerová se pustila do Ivana Bartoše: „To, co říká pan ministr Bartoš, z toho se fakt lidi nenají“

Opozice kritizuje vládu, že lidem v současné těžké situaci dostatečně nepomáhá. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) promluvil o tom, jak by kabinet mohl problém zdražení řešit. Podle šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové by se ale lidé nemohli najíst z toho, o čem Bartoš mluvil. Řekli to pro CNN Prima News.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Bývalá ministryně financí uvedla, že nyní je průměrná inflace 13 procent. Upozornila také na strukturu inflace, a to, že obrovský vliv mají ceny pohonných hmot a plynu. „Přes 50 % dělá benzin a nafta, kolem 38 % dělá plyn, kolem 25 % potraviny,“ řekla Alena Schillerová.

Přiznává, že se situace zhoršila kvůli válce ve východní Evropě. Znovu ale upozornila, že inflace v ČR překonala 11 procent ještě před vypuknutím válečného konfliktu.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Ivan Bartoš kritizoval předchozí vládu Andreje Babiše. Podle něj dát ekonomice hodně peněz na dluh není dobrým řešením podobné situace. Řekl také, že některé faktory, které ovlivňují inflaci, jsou dlouhodobé.

Ceny benzinu a nafty podle něj ovlivňují všechny ostatní ceny. Myslí si, že by právě tam mohla vláda udělat určité kroky.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Dodal, že ministři už reagovali na zdražení pohonných hmot a budou spoluobčanům dále pomáhat. Dodal, že šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura už s prodejci řešil marže u pohonných hmot.

„To, co říká pan ministr Bartoš, z toho se fakt lidi nenají,“ uvedla Alena Schillerová. Poradila mu, aby šel a mluvil s obyčejnými lidmi. Upozornila, že i lidé ze střední třídy se mohou ocitnout v těžké situaci, a právě oni se nyní potýkají s problémy. Podle ní zdražují potraviny a pravděpodobně to bude pokračovat.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu pro místní rozvoj ale odpověděl, že po volbách měli ministři řešit obrovský schodek rozpočtu, který činil 460 miliard Kč. Vláda proto nyní chce pomoci právě těm lidem, kteří tuto pomoc skutečně potřebují.

Dodal, že se zajímal o to, kolik stojí máslo a to bylo kolem 61 Kč. „Nedokážu si vysvětlit, jak by to mohla být vina této vlády,“ uvedl Ivan Bartoš.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Politologové a ekonomové říkají, že jedním z důvodů růstu cen je epidemie koronaviru a dalším důvodem je válka na Ukrajině. Odborníci také upozornili na africký mor prasat. Negativní dopad může mít i mrazivé počasí, které bylo v prvních dnech tohoto měsíce. Očekává se, že potraviny budou dále zdražovat.

Psali jsme:„Hanka vypadá perfektně, rozhodně ne na to, kolik jí je let“: Hanka Kynychová oslavila 54. narozeniny a ohromila v plesových šatech

PSALI JSME: PUTIN ŘEKL, ŽE SE JEDNÁNÍ S UKRAJINOU DOSTALO DO SLEPÉ ULIČKY, A OZNAČIL ZLOČINY RUSKÉ ARMÁDY V BUČI ZA FAKE

PŘIPOMÍNÁME: LUKAŠENKO POVAŽUJE TO, CO SE STALO V UKRAJINSKÉ BUČI, ZA BRITSKOU SPECIÁLNÍ OPERACI

Share