V poslední době zdražily nejen potraviny, pohonné hmoty nebo energie, ale také volně dostupné léky. Zvýšily se ceny například očních kapek, přípravků na bolest nebo horečku. Prodej léků na recept reguluje stát, ale ty mohou být nedostupné, důvodem je zvýšení výrobních nákladů. Píše o tom web TN.cz.
Zdražují suroviny, energie a obaly, kvůli tomu rostou ceny volně prodejných léků. Zvýšily se tak náklady na výrobu léků a jejich dovoz. Jen suroviny pro některé léčivé přípravky zdražily o 100 až 200 procent.
Ceny některých léků zatím vzrostly o několik procent, ale ceny jiných léků stouply o desítky procent. Podle lékárníka Lukáše Lázničky začaly léčivé přípravky aktivně zdražovat od začátku jara.
„Týká se to určitě těch nejzákladnějších věcí typu Paralen, Ibalgin, Celaskon, hodně oční kapky,“ řekla pro TV Nova farmaceutická asistentka Gabriela Gütlingerová.
Ceny léků na předpis kontroluje stát, ale zvyšují se náklady na jejich výrobu a to by mohlo vést k tomu, že budou nedostupné.
Dle prezidenta České lékárnické komory Aleš Krebsa zatím se to masivně neděje. Dodal ale, že při jednáních by bylo potřebné vždy na tento problém myslet, aby se situace nezhoršila.
Podle mluvčího resortu zdravotnictví Ondřeje Jakoba už současný zákon popisuje situace, kdy distirbutor není schopen dodržet ceny léků. Musel by se tak obrátit na zdravotní pojišťovnu i Státní ústav pro kontrolu léčiv.
To by umožnilo vyřešit situaci tak, aby léky zůstaly dostupné. Dodal, že v podobných situacích mohou doplatit pojišťovny nebo SÚKL může v některých případech cenu zvýšit.
PŘIPOMÍNÁME: „JE TO JEDNOTA“: STÁTY EU SE DOHODLY NA ČÁSTEČNÉM EMBARGU NA RUSKOU ROPU