Vlastimil Válek uvedl, že by se nikdo nemusel bát sankcí, které by vyplývaly z vyhlášky o povinné vakcinaci: promluvil také o plánech ministerstva zdravotnictví

Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek říká, že by se nikdo nemusel bát sankcí vyplývajících z vládní vyhlášky o povinné vakcinaci proti koronaviru. Podle něj bude tato vyhláška upravena. Ministr plánuje na jaře představit nový systém, podle kterého by byla nastavena standardizovaná péče a pravidelné očkování. Informuje o tom ČTK.

Vlastimil Válek řekl, že do konce tohoto měsíce vláda projedná, jaká by verze této vyhláška měla být. Do poloviny příštího měsíce hodlají předložit novelizovanou vyhlášku. Dodal, že nyní je třeba vzít v úvahu i mutaci omikron.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Nyní už ministr zhruba ví, jak přesně se to změní. Dodal, že chtějí také zrušit její platnost.

Dle platné vyhlášky by do konce zimy měli mít dokončenou vakcinaci všichni lidé starší 60 let. Týkalo by se to také například policistů, hasičů a zdravotníků.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

„Můžu ujistit každého, že v žádném případě se nemusí bát sankcí, které by vyplývaly z této vyhlášky,“ uvedl na tiskové konferenci Vlastimil Válek.

Zmínil také, že brzy bude informovat o předregistraci k očkování novou očkovací látkou, název vakcíny ale neřekl. Když ještě Adam Vojtěch vykonával funkci ministra zdravotnictví, řekl, že v lednu Česko dostane očkovací látky Novavax.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho šéf resortu zdravotnictví plánuje na jaře představit systém, podle kterého by byla nastavena standardizovaná péče a pravidelná vakcinace. Na toto téma již diskutoval s odborníky a praktickými lékaři.

Znovu zdůraznil, že očkování chrání lidi před závažným průběhem onemocnění.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Vlastimil Válek by také chtěl, aby pravidla týkající se vakcinace byla sjednocena mezi státy EU. Je připraven o tom jednat se zástupci dalších evropských zemí.

PSALI JSME: POSLANEC ONDŘEJ KOLÁŘ ŘEKL, ŽE MÁ POZITIVNÍ ANTIGENNÍ TEST: VE STŘEDU A VE ČTVRTEK BYL VE SNĚMOVNĚ

PŘIPOMÍNÁME: WHO SCHVÁLILA DVA NOVÉ LÉKY PROTI KORONAVIRU: KOMU JE DOPORUČUJÍ

Share