Vlastimil Válek prohlásil, že můžeme přijít o Vánoce: vysvětlil, proč si myslí, že takový scénář vývoje situace je možný

Lékař-radiodiagnostik a možný kandidát na post šéfa resortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál Echo24.cz řekl, že předpokládá, že současné zhoršení epidemiologické situace může vést k tomu, že o Vánocích budou zavedena přísnější opatření. Informuje o tom web Novinky.cz.

„Už nechci přijít o další Vánoce, o další Velikonoce. Ale teď to tím smrdí,“ řekl Vlastimil Válek pro Echo24.cz.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Domnívá se, že pokud se naplní nejhorší scénář, o kterém hovořil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, mohou být o Vánocích uzavřeny služby a obchody.

Měl na mysli, že se to může stát, pokud na konci tohoto měsíce v České republice bude 15 až 20 tisíc případů nákazy denně a také v nemocnicích bude v porovnání s nejhoršími měsíci loňského roku polovina počtu hospitalizovaných pacientů.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V pondělí laboratoře odhalily 7 591 případů nákazy koronavirem. To je o 3 313 případů více než minulé pondělí. V nemocnicích je přes 1,8 tisíce pacientů, z toho 256 lidí je ve vážném stavu.

Jedním z důvodů vývoje takové situace je, že dosud nebyl očkován dostatečný počet lidí.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Ladislav Dušek předpokládá, že ještě několik týdnů se tato čísla budou zvyšovat. Vlastimil Válek si myslí, že v takové situaci by koncem tohoto měsíce mohlo dojít k omezení zdravotnické péče.

Kvůli tomu mohou vzniknout problémy pro některé lidi i pro nemocnice. Měl na mysli, že mohou zemřít lidé s jinými nemocemi, ale ne kvůli koronaviru.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Zmínil také, že zdravotní systém by měl být připraven na to, že po Vánocích se počet případů nákazy zvýší a že se s tím systém dokáže vyrovnat. To může být důsledkem toho, že přátelé a příbuzní budou chodit na návštěvy, jak je obvyklé.

Situaci by podle něj mělo zlepšit očkování, zájem lidí o vakcínu v posledních týdnech výrazně vzrostl. Zůstává však určitý počet lidí, kteří nechtějí být očkováni a to je také problém.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Hodlá udělat vše pro to, aby se situace změnila a aby se to na příští jaro a podzim už neopakovalo.

PSALI JSME: KVŮLI MOŽNÝM RIZIKŮM: FDA ODKLÁDÁ OČKOVÁNÍ DOSPÍVAJÍCÍCH VAKCÍNOU MODERNA

PŘIPOMÍNÁME: JAN PIRK CHCE, ABY SE ZRUŠILO OPATŘENÍ, KTERÉ NAŘIZUJE NOŠENÍ RESPIRÁTORŮ: JAKOU ALTERNATIVU KARDIOCHIRURG NAVRHUJE

Share