Vláda vyhlásila nouzový stav a zavedla nová opatření: Vojtěch a Babiš promluvili také o dezinformacích i povinném očkování

Ministři ve čtvrtek jednali o epidemické situaci a opatřeních proti koronaviru. Vláda se rozhodla vyhlásit nouzový stav. V platnost vstoupí o půlnoci ze čtvrtka na pátek. Téma povinného očkování pro některé skupiny občanů se ještě bude projednávat. Nová opatření vstoupí v platnost v pátek v 18 hodin. Informuje o tom server TN.cz.

Nouzový stav bude platit 30 dní. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše bylo rozhodnuto okamžitě uplatnit opatření proti koronaviru, to znamená, že začnou fungovat v pátek.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády na tiskové konferenci také požádal neočkované občany, aby se nechali vakcinovat. Uvedl také, že Evropská léková agentura doporučila schválení použití očkovací látky od firmy Pfizer/BioNTech k očkování dětí starších 5 let.

Vláda se rozhodla přijmout nová opatření, protože epidemická situace se stále zhoršuje. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha by ke kulminaci mohlo dojít někde kolem vánočních svátků.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„Vakcinace nám alespoň částečně drží JIP před úplným zahlcením,“ uvedl Adam Vojtěch. Šéf resortu zdravotnictví a předseda vlády také upozornil na dezinformace o vakcínách na internetu.

Ministr zdravotnictví vysvětlil, že Evropská léková agentura by nebezpečné vakcíny neschválila. Ty vakcíny, které se nyní používají v evropských zemích, však schválila, navíc nedávno byla jejich registrace prodloužena.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Dodal, že všichni výrobci vakcín, kteří byli schváleni, jsou povinni poskytovat všechny údaje Evropské lékové agentuře, aby mohla posoudit jejich bezpečnost. Adam Vojtěch proto říká, že tyto vakcíny nejsou experimentální a jsou účinné a pomáhají v boji proti viru.

Andrej Babiš řekl, že téma povinného očkování se ještě projednává. Pro některé skupiny lidí to ale podle něj bude nevyhnutelné.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Jaká opatření vstoupí v platnost v pátek v 18 hodin? Za prvé budou zrušeny adventní trhy, povolen bude ale prodej vánočních stromků a kaprů.

Bude zakázáno pití alkoholu na veřejnosti. Celoroční tržiště zůstanou otevřené, ale bude tam zakázáno jíst a pít. V obchodních centrech budou uzavřeny i foodcourty.

Restaurace, bary a kluby by měly být zavřeny od 22 hodin do 5 hodin. Na velkých hromadných akcích může být maximálně tisíc lidí. Na malých akcích, podle typu oslav, může být maximálně sto lidí.

Některým organizacím se zavedení nových opatření příliš nelíbilo. Například podle Hospodářské komory ČR to může mít pro část ohrožených podnikatelů dost negativní důsledky.

PSALI JSME: „STÁLE NEJSME NA VRCHOLU, JSME VE FÁZI VZESTUPNÉ“: ROMAN PRYMULA KOMENTOVAL SOUČASNOU EPIDEMICKOU SITUACI A VYJÁDŘIL SE K TÉMATU POVINNÉHO OČKOVÁNÍ

PŘIPOMÍNÁME: EMA DOPORUČILA SCHVÁLENÍ VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU PRO DĚTI OD 5 DO 11 LET: MĚLY BY DOSTAT TŘETINU OBVYKLÉ DÁVKY

Share