Vláda se rozhodla zvýšit platy státních pracovníků: Ministr Marian Jurečka uvedl, o kolik se platy zvýší a kdo dostane přidáno

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka předpovídal, že vláda dokáže s odbory dohodnou se na zvýšení platů ve veřejném sektoru a tak se nakonec nestalo. Část zaměstnanců ovšem dostane přidáno až o 10 %. Týkat se to bude nepedagogických pracovníků a resortů, jako kultura. Platit navýšení začne od září. Informuje o tom web idnes.cz.

Odborové svazy ovšem požadovaly zvýšení platů o 15 % u zmrazených platů již od července. Pro ostatní chtěly růst mezd o 7,6 %. Některé odbory dokonce vyhlásily stávkovou pohotovost.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Jurečka ovšem odmítl návrh navyšovat platy o inflaci, protože to není správný krok a situaci to nevyřeší. „Zní to nepopulárně, ale musíme udělat kroky, které budou inflační tempo brzdit,“ prohlásil šéf resortu s tím, že lidé mohou mimo jiné využit úsporný tarif a jiná opatření, která vláda zavádí.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Předseda lidovců několikrát říkal, že vláda je připravená jednat a chce se s odbory dohodnout. Jurečka chtěl, aby konečné rozhodnutí padlo v úterý.

Část státních zaměstnanců dostala letos přidáno, ale u některých platy byly zmrazeny. Jedná se například o nepedagogické pracovníky či pracovníky kultury. Celkem ve veřejném sektoru pracuje kolem 650 tisíc lidí.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Premiér Petr Fiala také nechce plošnými opatřeními roztáčet inflační spirálu. Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura zdůraznil, že jakékoliv navýšení platů bude nyní znamenat dluh pro stát.

PSALI JSME: MANŽELKA BORISE JOHNSONA PŘEKVAPILA SVÝM VZHLEDEM: OBJEVILA SE NA SUMMITU G7 V OBLEKU ZA 71 TISÍC KČ

PŘIPOMÍNÁME: POLITICI SI OSTŘE VYMĚNILI NÁZORY V KAUZE DOZIMETR: TOMIO OKAMURA OBVINIL STAN A JINÉ VLÁDNÍ STRANY

Share