Vláda schválila zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru: jak se změní mzdy učitelů a zdravotníků

Vláda se rozhodla zvýšit platy lidem, kteří pracují ve veřejném sektoru, toto rozhodnutí již bylo schváleno. Na začátku příštího roku dostanou o 1,4 tisíce Kč navíc. Trochu jiný přístup měla vláda k platům učitelů a zdravotníků. Na tiskové konferenci to řekla šéfka resortu financí Alena Schillerová. Informuje o tom CNN Prima News.

Vysvětlila, že tisíc korun bude v základu platu a další čtyři stovky korun jsou na odměny. Učitelé dostanou o 3 procenta více. Zdravotníci s platem do sedmé třídy dostanou o 1,4 tisíce Kč navíc a nad sedmou třídu dostanou o 6 procent více.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Alena Schillerová dodala, že ministry schválili 3 nařízení pro zaměstnance státu, pro ozbrojené složky a pro obranu.

Původně plánovali zvýšit platy všem zaměstnancům veřejného sektoru o 1,4 tisíce Kč.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Podle kandidáta na post ministra financí Zbyňka Stanjury by však nový kabinet podobný návrh zrušil. Domnívá se, źe je přidání na platy všem stejné částky nespravedlivé.

Podle informací ministerstva práce a sociálních věcí by takové navýšení stálo státní rozpočet téměř 9,8 miliardy Kč. Pro rozpočty krajů a obcí by to stálo o něco více než 3,8 miliardy Kč.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

V první polovině letošního roku byla průměrná hrubá mzda 43 232 Kč. Více si vydělávalo asi 40 procent pracovníků.

Polovina zaměstnanců veřejného sektoru si vydělá více než 39 950 Kč. Zhruba třetinu mzdy tvořily příplatky, odměny a náhrady.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V soukromém sektoru byl průměrný hrubý plat 39 332 Kč. Více vydělával zhruba každý třetí zaměstnanec. O něco méně než třetina platu byly příplatky, odměny a náhrady.

Někteří podnikatelé si stěžovali, že kvůli růstu mezd ve veřejném sektoru nemohou konkurovat. Nepodporovali také to, aby platy všem vzrostly stejně.

PSALI JSME: VLÁDA ZPŘÍSŇUJE PROTIEPIDEMICKÁ OPATŘENÍ: KOHO SE DOTKNOU A KDY ZAČNOU PLATIT

PŘIPOMÍNÁME: POSLANCI BUDOU VOLIT PŘEDSEDU SNĚMOVNY: KANDIDÁTKOU JE MARKÉTA PEKAROVÁ ADAMOVÁ, ALE TENTO POST BY CHTĚLO ZÍSKAT I HNUTÍ ANO

Share