Vláda rozhodla o zavedení nových opatření: co se přesně změní

Ministři projednali nová opatření, která budou v Česku platit. Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, řekli, co se změní. Informuje o tom server iDNES.cz.

Předseda vlády uvedl, že příkladem pro ně bylo Bavorsko a jeho model, nicméně model v Česku se bude lišit od toho bavorského.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Pro návštěvu restaurace, kadeřnictví, divadla nebo jiných služeb bude muset mít osoba certifikát o očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci. Výsledek antigenního nebo PCR testu na to nebude stačit.

Ale budou existovat určité výjimky. Například PCR test bude stačit pro děti od 12 do 18 let, pro ty, kteří dostali první dávku vakcíny nebo pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Tyto informace budou muset být zapsány do Informačního systému infekčních nemocí. Tito lidé budou mít nárok na bezplatné 5 PCR testů za měsíc.

Kromě toho budou mít lidé s dokončeným očkováním nárok na 2 bezplatné PCR testy za měsíc. Ministr zdravotnictví vysvětlil, že by se jim tyto testy mohly hodit, kdyby se například rozhodli jet do země, kde by ani dokončené očkování nestačilo.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Andrej Babiš mluvil i o tom, že vláda hodlá ve Sněmovně navrhnout zvýšení ošetřovného. Toto téma hodlají projednat znovu v úterý.

Vláda bude také jednat o kompenzacích pro firmy. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček plánuje během zasedání kabinetu v pondělí navrhnout kompenzační programy.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Premiér ještě ráno pro Radiožurnál řekl, že bude obnoveno testování neočkovaných zaměstnanců ve firmách. Toto rozhodnutí podpořil i kandidát na šéfa resortu zdravotnictví Vlastimil Válek.

Stát by firmám kompenzoval peníze, které budou nuceny utratit za testy. Kromě toho hodlá kabinet podpořit home office, aby snížil počet kontaktů. Také se plánuje i další testování žáků ve školách.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Ráno Adam Vojtěch diskutoval o situaci s AntiCovid týmem, který tvoří zástupci budoucí vládní koalice pěti stran, prostřednictvím videokonference.

Epidemiolog Rastislav Maďar uvedl, že v Česku nebude uplatněn úplně stejný model jako v Bavorsku, ale bude specifický. Označil to za Český model bez testů a dalších opatření, která by mohla fungovat.

PSALI JSME: NOVÁ OPATŘENÍ SE BUDOU TÝKAT I VÁNOČNÍCH AKCÍ: PAVLA SVRČINOVÁ PROZRADILA, KDO BUDE MOCI PŘIJÍT NA VÁNOČNÍ TRHY

PŘIPOMÍNÁME: NEČEKANÝ NÁVRAT SIMONY BABČÁKOVÉ DO SHOW STARDANCE: BOHUŽEL ZNÁMÁ HEREČKA TANČIT S MARTINEM PRÁGREM NEBUDE

Share