Vláda hodlá pomáhat nejchudším, změny se nebudou týkat lidí ze střední třídy: zvýší se část dávek a o některé bude moci žádat více lidí

Inflace roste, komodity zdražují a navíc rostou ceny energií. Vláda se proto rozhodla pomoci těm lidem, kteří tuto pomoc potřebují. Tento měsíc se zvyšuje životní a existenční minimum. Tímto způsobem by bylo možné pomoci několika stovkám tisíc občanů. Tyto změny se však nebudou týkat střední třídy. Informuje o tom CNN Prima News.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jde o složitou a tíživou situaci, kabinet proto hodlá pomáhat těm lidem, kteří tuto pomoc skutečně potřebují.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Nová opatření vlády vstoupila v platnost 1. dubna. Tyto změny se budou týkat zhruba 360 tisíc občanů, to jsou lidé, kteří jsou ve složité finanční situaci.

Ministři se rozhodli zvýšit životní minimum, v březnu to bylo 3 860 Kč, v dubnu už to ale činí 4 250 Kč. Předtím bylo životní minimum naposledy zvýšeno v roce 2020.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Občané mají nárok na dávky, které souvisejí s životním minimem, pokud příjmy domácnosti nebudou vyšší než výše životního minima.

Kromě toho kabinet zvýšil existenční minimum. Týká se to zhruba 30 tisíc občanů. Tento měsíc tato částka činí 2 740 Kč, minulý měsíc to bylo 2 490 Kč.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Díky těmto změnám se zvýší mnoho dávek a také bude moci o některé dávky požádat více lidí. Jde o příspěvek na živobytí, mimořádnou okamžitou pomoc, doplatek na bydlení, přídavek na dítě, příspěvek při pěstounské péči, porodné, příspěvek na péči, příspěvek na zvláštní pomůcky a řešení v exekucích.

„Dojde k rozšíření okruhu příjemců, protože nárok na dávky je určen porovnáním výše příjmu s částkami nyní zvýšeného životního minima,“ uvedl pro CNN Prima News vedoucí oddělení mediální komunikace resortu práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vláda chtěla, aby pomoc směřovala k nejchudším skupinám občanů. Tyto změny se však nebudou týkat lidí ze střední třídy. Vláda ale možná v budoucnu projedná i další opatření, která by mohla pomoci většímu počtu lidí.

Psali jsme:„I když ti to mají horší, protože nevědí, jestli jim jejich blízcí příště vezmou telefon“: Veronika Žilková pořádá charitativní koncert

PSALI JSME: VAKCINOVAT LIDI PROTI KORONAVIRU BY MOHLI LÉKÁRNÍCI A STOMATOLOGOVÉ: POSLANCI NÁVRH SCHVÁLILI, I KDYŽ OPOZICE BYLA PROTI

PŘIPOMÍNÁME: BÍLÝ DŮM: SPOJENÉ STÁTY CHTĚJÍ POSTAVIT RUSKO PŘED VOLBU MEZI VYČERPÁNÍM REZERV A DEFAULTEM

Share