Vedoucí lékař centra postcovidové péče řekl, že ještě nemají adekvátní vysvětlení některých komplikací po koronaviru: jaké problémy mají pacienti po nemoci nejčastěji

V Česku byly za dobu epidemie hospitalizovány tisíce lidí kvůli koronaviru. Někteří pacienti ale vyhledávají pomoc lékařů i několik měsíců po prodělání koronaviru. V Centru postcovidové péče ve Fakultní nemocnici Hradec Králové byly stovky podobných pacientů. Vedoucí lékař centra Michal Kopecký prozradil více o tom, jaké problémy mají lidé po koronaviru. Informuje o tom web iDNES.cz.

Toto centrum začalo fungovat od začátku roku 2021. Neustále zkoumají epidemiologickou situaci a různé studie na téma koronaviru a jeho následků.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Podle Michala Kopeckého stále nemají adekvátní vysvětlení některých komplikací po koronaviru. Z tohoto důvodu nemohou zlepšit některé metody léčby, a proto jsou dokonce trochu frustrovaní.

Jistě nyní vědí více než na začátku roku, ale možnosti léčby jsou stále omezené.

Řekl, že počet pacientů, kteří vyhledávají pomoc odborníků, je zhruba neustále stejný. Upozornil ale, že v poslední době se část pacientů snaží koronavirus používat jako „nástroj k dlouhodobé pracovní neschopnosti“.

Michal Kopecký / Zdroj: MAFRA, iDNES.cz

Když k nim lidé přicházejí a mluví o postcovidovém syndromu, nejčastěji mají takové příznaky jako poruchy paměti, nespavost, únava, ztráta čichu a chuti nebo dušnost. Ale je to všechno individuální.

V jeho praxi byly i případy, kdy by člověk bez pomoci odborníků nezvládl následky koronaviru. Mezi takovými pacienty bylo i několik mladých lidí.

Řekl také, že pokud chce pacient změnit svůj stav, pak nejdůležitější je jeho vůle k tomu a touha spolupracovat. Důležité je také, aby lékař uměl pacienta motivovat.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Vysvětlil, že existuje mnoho komplikací po covidu, protože virus může zasáhnout jakýkoli orgán. Proto podle toho, který orgán byl zasažen, mohou přetrvávat různé příznaky.

Michal Kopecký také řekl, že po covidu tělo potřebuje klid na určitou dobu, u každého člověka je to individuální, ale často potřebují více času, než např. po chřipce, a to je rozhodně více než 2 týdny.

Jistě jsou různé případy, například někteří pacienti mohou potřebovat pomoc po celý rok, jiní mohou přijít k lékaři jen jednou. V případě přetrvávající patologie v průměru pacient chodí k odborníkům po dobu tří měsíců.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Každý pacient chce žít stejný život jako před nemocí. V některých případech to pacientům moc nejde, takže vhodným řešením by mohla být rehabilitace.

Vedoucí lékař centra postcovidové péče také doufá, že v budoucnu bude situace lepší díky očkování. Doufá, že počet nakažených lidí bude menší a že i ti, kteří onemocní, budou mít mírnější následky.

PSALI JSME: MILOŠ ZEMAN VYJÁDŘIL SOLIDARITU ANDREJI BABIŠOVI: SOUHLASÍ, ŽE SYNA PREMIÉRA ZNEUŽÍVAJÍ

PŘIPOMÍNÁME: “SVÉ DCEŘI NECHÁVÁM V MNOHA VĚCECH VOLNOST”: DCERKA JITKY SCHNEIDEROVÉ ZAZÁŘILA SPOLU SE SVOU MAMINKOU NA VEŘEJNOSTI

Share