Vědec promluvil o plánované celostátní studii týkající se protilátek u obyvatel Česka: pro koho podle něj epidemie už končí

Epidemická situace v Česku zůstává relativně klidná, mnoho lidí prodělalo covid v minulosti a také už přes 5,7 milionu lidí má dokončené očkování. Vědec a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci Marián Hajdúch spolu s dalšími vědci chystá celostátní studii. Chtějí zjistit, kolik lidí v Česku má protilátky a zda mohou lidé s protilátkami přenášet virus dál. Vědec řekl o tom více v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy.

Prvním cílem studie je zjistit, jaké procento lidí v české populaci má protilátky a také kolik lidí z rizikových skupin má protilátky.

Zdravotník / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Kromě toho vědci chtějí prozkoumat parametry buněčné imunity, jaká existují specifika u osob, které nemají protilátky a také zjistit, proč někteří lidé odmítají očkování.

Někteří dobrovolníci budou také testováni metodou PCR. To je nezbytné, aby bylo možné stanovit, jakou hladinu protilátek může člověk mít, aby nemohl virus dále přenášet.

Marián Hajdúch / Zdroj: Český rozhlas Plus

Marián Hajdúch říká, že existují data ze studií, že očkovaní lidé se mohou nakazit, nicméně to neznamená, že jsou nakažliví a mohou se od nich nakazit jiní lidé.

To znamená, že vědci chtějí vědět, zda infikovaná osoba s protilátkami může infikovat někoho ze svého okolí. Pokud ano, pak chtějí vědět, jakou míru rizika by taková osoba představovala jiným lidem.

„Pozor, nemáme informace o tom, že by očkovaní mohli virus přenášet. Víme, že se mohou nakazit a minimálně prvních šest dnů mají stejnou virovou nálož jako nenaočkovaní,“ uvedl Marián Hajdúch pro Seznam Zprávy.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Po šesti dnech u lidí, kteří dostali vakcínu, nálož klesne a u nakažených naopak poroste.

Dodal, že podle údajů ze studií, například z Izraele, je známo, že nejsilnější imunitu mají ti lidé, kteří prodělali nemoc a byli očkovány.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Tato studie bude probíhat po celé zemi, zúčastní se ji dobrovolníci. Pokud se člověk rozhodne zúčastnit se této studie, čeká ho odběr krve a test na přítomnost koronaviru na sliznici.

Vědec také uvedl, že epidemie skončí, až lidé přijmou medicínská řešení, například u očkovaných lidí lze předpokládat, že již končí.

PSALI JSME: VEDOUCÍ LÉKAŘ CENTRA POSTCOVIDOVÉ PÉČE ŘEKL, ŽE JEŠTĚ NEMAJÍ ADEKVÁTNÍ VYSVĚTLENÍ NĚKTERÝCH KOMPLIKACÍ PO KORONAVIRU: JAKÉ PROBLÉMY MAJÍ PACIENTI PO NEMOCI NEJČASTĚJI

PŘIPOMÍNÁME: Z MILOVNICE KŘIKLAVÉHO OBLEČENÍ SE STALA VÁŽNÁ DÁMA. NÁDHERNÉ LOOKY, ALE OBLIČEJ JE NESPOKOJENÝ

Share