Vědci uvedli, že covid v Česku měla více než polovina dospělé populace: „V březnu 2021 už nebyla podstatná část populace k infekci imunologicky naivní“

Vědci z výzkumného centra Masarykovy univerzity v Brně uvedli, že za celou dobu epidemie koronaviru v Česku se nakazila polovina dospělé populace země. Podle statistik Ministerstva zdravotnictví je v Česku potvrzeno více než 1 milion a 676 tisíc případů nákazy. Informuje o tom server Novinky.cz.

Vědci se rozhodli zjistit, kolik lidí má protilátky proti koronaviru. Protilátky byly měřeny u dobrovolníků, kteří byli pojištěni Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jde o dospělé lidi, celkem v naší zemi dospělá populace činí 8,7 milionu lidí. První fáze studie již skončila a jsou už výsledky.

Vědci sledovali vývoj druhé vlny koronaviru v Česku. Podle jejich údajů mělo loni v říjnu a v listopadu protilátky asi 28 procent dobrovolníků.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Podle Vojtěcha Thona z Masarykovy univerzity se v prosinci a v lednu tento ukazatel zvýšil na 43 procent a v únoru už na 51 procent.

„To znamená, že v březnu 2021 už nebyla podstatná část české populace k infekci SARS-CoV-2 imunologicky naivní,“ uvedl Vojtěch Thon jako odborný garant studie.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek hovořil o tom, že počet lidí, kteří se mohli nakazit koronavirem, by mohl být výrazně větší, než je vidět ve statistikách PCR testování.

Během této studie byly také zaznamenány některé zajímavé skutečnosti. Například 28 procent dobrovolníků, kteří měli protilátky, nepodstoupili PCR testování. Také každý třetí neměl žádné příznaky.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Tato studie bude pokračovat. V poslední fázi vědci chtějí zjistit, jak se bude měnit hladina protilátek u těch lidí, kteří byli očkováni a u těch, kteří nemoc prodělali.

Na této studii se podílejí i odborníci z University College London, Ústavu zdravotnických informací a statistiky a z kanceláře Světové zdravotnické organizace v ČR.

PSALI JSME: BRITÁNIE JE PŘIPRAVENA PŘIJMOUT AŽ 20 TISÍC UPRCHLÍKŮ Z AFGHÁNISTÁNU A VYZÝVÁ EVROPSKOU UNII, ABY SI Z NÍ VZALA PŘÍKLAD

PŘIPOMÍNÁME: FRANTIŠEK NEDVĚD PÁR MĚSÍCŮ PŘED SVÝM ODCHODEM DOSTAL VÍC PENĚZ NEŽ JEHO BRATR JAN: BYLO TO NEOBVYKLÉ, PROTOŽE DŘÍVE TO BYLO NAOPAK

Share