Jedná se o první studii podobného typu, která nepoužívá osobní hodnocení vzhledu.
Odborníci z univerzity v Iowě zkoumali data 2383 lidí ve věku od 18 do 65 let a zjistili smysluplné vztahy mezi jejích vzhledem a úrovní příjmů. Mohou poukazovat na existenci předsudků zaměstnavatelů na trhu práce, uvádějí vědci v recenzovaném interdisciplinárním časopise PLOS One.
Nejedná se o první studii o vlivu vzhledu na profesionální úspěch, ale předchozí práce byly založeny na subjektivních hodnoceních získaných v průzkumech. Nyní vědci použili nejvíce objektivní metriky: speciálně vycvičená neurální síť hodnotila výšku a fyzickou kondici lidí na základě výsledků 3D skenování těla.
Výsledky ukázaly, že výška muže statisticky významně ovlivňuje jeho příjem: každý centimetr přidává asi 998 dolarů ročně a tento vzorec se objevuje u střední třídy a bohatých lidí, ale ne u chudých. Nadváha nevykazovala žádný vztah k výdělkům mužů.
U žen se naopak ukázala být důležitým faktorem nadváha – snižuje příjem o 934 dolarů se zvýšením indexu tělesné hmotnosti o jednu. Zatímco výška a poměr boků k pasu nepatřily mezi důležité faktory, nízké a vysoké ženy mají přibližně stejnou pravděpodobnost vybudování úspěšné kariéry.
Vědci předpokládají, že to může znamenat zaujatost vůči pracovníkům — například starší muži se mohou zdát vlivnější a autoritativnější, kvůli čemuž budou rychleji prosazováni na kariérním žebříčku. Nelze však vyloučit ani vnitřní důvody: vysocí muži a štíhlé ženy mohou být cílevědomější a sebevědomější.