Vědci si všimli zajímavého rozdílu, jak probíhá koronavirus u očkovaných a neočkovaných lidí: Václav Hořejší tyto údaje komentoval

Britští vědci s pomocí jedné mobilní aplikace shromažďovali údaje o příznacích koronaviru od lidí, kteří souhlasili s poskytnutím těchto informací. Chtěli vědět, jaké budou rozdíly mezi příznaky u lidí, kteří mají dokončené očkování, dostali jednu dávku nebo u těch, kteří nebyli očkováni. Imunolog Václav Hořejší se k výsledkům této shromážděné statistiky vyjádřil pro web ŽivotvČesku.cz.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Aplikace, která pomohla britským vědcům se jmenovala ZOE Symptom Tracker App. Podle výsledků údajů, které poskytli britští občané se podařilo zjistit velmi zajímavý detail.

Například lidé, kteří měli dokončené očkování nebo lidé, kteří dostali jednu dávku měli jeden výrazný příznak. Tito lidé během nemoci často kýchali.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vědci nezaznamenali tento příznak u lidí, kteří nebyli očkováni. Známý český profesor imunologie prozradil, co může vyvolat kýchání u lidí, kteří vakcínu dostali.

„Je to tak, že projevy nemoci jsou způsobeny jednak působením viru samotného a dále imunitní odpovědí organismu,“ uvedl Václav Hořejší pro Život v Česku.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Podle něj závažné případy vznikají nejčastěji kvůli špatné regulaci imunitního systému nebo přehnané reakcí.

Vysvětlil, že kýchání je ochrannou reakcí organismu, kdy je třeba odstranit z dýchacích cest něco, co by tam být nemělo. Z tohoto důvodu dochází k podráždění sliznice.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Řekl, že tělo může reagovat podobným způsobem, nicméně bližší informace zatím nejsou známy, takže to zatím není nic víc než spekulace.

Podle této statistiky je také vidět, že častými příznaky pro všechny jsou bolest hlavy, bolest v krku a rýma. Horečka je však pozorována převážně u neočkovaných lidí.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Také někteří lidé si myslí, že lidé, kteří dostali vakcíny a kteří se nakazí pak mohou mít negativní test na covid. Václav Hořejší však uvedl, že takové riziko je minimální.

PSALI JSME: “MÁME STÁLE NĚKOLIK SET TISÍC OSOB, KTERÉ OČKOVÁNY NEJSOU”: ROMAN PRYMULA PROMLUVIL, CO SE STANE BĚHEM DALŠÍ EPIDEMIE KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: VERONIKA ARICHTEVA UKÁZALA SVOU SESTRU, KTERÁ PŘED JEDENÁCTI LETY PŘEKONALA ZÁKEŘNOU NEMOC: KDE ZNÁMÁ HEREČKA TRÁVÍ DOVOLENOU S RODINOU

Share