„Vakcíny jsou úžasná pomůcka, ale ne náhrada přirozeného imunitního systému“: Zdeněk Hostomský promluvil o imunitě po prodělání nemoci

Biochemik Zdeněk Hostomský uvedl, že sice nákaza koronavirem je rizikem, ale organismus si pak vytvoří přirozenou imunitu. To bude chránit člověka před opětovnou infekcí. Připouští ale, že taková cesta je riskantní. Upozornil proto, že vakcinace je účinná a že často pomáhá předcházet těžkému průběhu nemoci. Řekl to pro CNN Prima News.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

„Vakcíny jsou úžasná pomůcka, ale ne náhrada přirozeného imunitního systému,“ uvedl Zdeněk Hostomský. Dodal, že zkušení lékaři a experti říkají, že nejlepší možností je, když člověk nemoc prodělal.

Chápe, že to může být riskantní cesta, a tak o tom mluví. Přesto vysvětlil, proč díky tomu může tělo vytvořit silnou imunitu

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Pokud se člověk nakazí a onemocní, může podle něj jeho tělo virus poznat ze všech stran. Právě díky tomu vzniká imunita.

Upozornil ale, že pro některé lidi to může být nebezpečné. Například takový scénář by byl riskantní pro lidi s chronickými nemocemi a pro některé jiné skupiny lidí.

Petr Šebo / Zdroj: youtube.com

Vakcíny proto mohou těmto lidem výrazně pomoci. Mohou chránit mnoho lidí před těžkým průběhem nemoci.

Mikrobiolog Petr Šebo měl na toto téma podobný názor. Lidé by se podle něj měli nechat očkovat a pak, kdyby se nakazili, měli by „celé spektrum imunitní odpovědi“.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Upozornil také na to, že díky tomuto scénáři vzniká i slizniční imunita. To pomáhá zastavit virus při infekci ještě na sliznici.

Před časem se také diskutovalo o tématu možného uznání protilátek po nemoci jako důkaz bezinfekčnosti. Tehdy ale měli odborníci na problematiku odlišný názor a resort zdravotnictví podobný návrh neschválil.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Budoucí vláda se k tomuto tématu hodlá vrátit. Podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je to složité téma, ale je třeba to projednat a využít ve prospěch občanů.

Současný šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch hodlá navrhnout povinné očkování pro některé skupiny lidí od března příštího roku.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Zdeněk Hostomský takový návrh považuje za kontroverzní. Například nechápe, jak k tomu bude vláda nutit lidi starší 60 let a co budou dělat ti, kteří nebudou chtít být očkováni.

Psali jsme:„Nevím, jestli budeme mít před Vánoci další návštěvu“: Lucie Křížková dostala dárek od muže z vězení. Co děti dostaly od svého otce

PSALI JSME: VARIANTA KORONAVIRU OMIKRON MÁ MNOHO MUTACÍ: ROMAN PRYMULA ŘEKL, CO TO ZNAMENÁ A ZDA PROTI NÍ MOHOU BÝT ÚČINNÉ VAKCÍNY

PŘIPOMÍNÁME: ŘEKOVÉ NAD 60 LET BUDOU MÍT VAKCÍNY POVINNÉ: RAKOUSKO SE ROZHODLO POKUTOVAT ZA ODMÍTNUTÍ NECHAT SE OČKOVAT PROTI KORONAVIRU

Share