„Vakcinace je obrovský výdobytek moderní medicíny“: Zdeněk Hostomský se vyjádřil k očkování a rouškám a také řekl, jaká by podle něj mohla být situace na podzim

Biochemik Zdeněk Hostomský uvedl, že vakcína, a to nejen proti koronaviru, ale i proti mnoha dalším nemocem, je neuvěřitelným úspěchem medicíny. Přitom podle něj roušky jsou jen něco, co může trochu pomoci, ale to nemá tak obrovský význam jako očkování. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima News.

„Myslím, že vakcinace je obrovský výdobytek moderní medicíny a vakcíny jsou kanón a roušky pistolky s hrášky,“ uvedl Zdeněk Hostomský.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Řekl to s jistým odkazem na starostu New Yorku Billa de Blasio. Upozornil také na to, že dosud dostatečně velké množství lidí vakcínu nedostalo.

Podle něj pokud vakcínu nedostali občané mladší 20 let, není to nic kritického oproti tomu, pokud nejsou očkováni lidé starší 60 let. Dodal, že takových neočkovaných lidí z rizikových skupin je nyní ještě asi půl milionu.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Upozornil také na to, že ve firmách už není povinné testování a zatím se to neplánuje. Plánuje se však, že na začátku školního roku bude probíhat testování ve školách. Myslí si, že to není zapotřebí a že by bylo lepší věnovat větší pozornost seniorům.

Také si přečetl manuál resortu školství a podle něj jsou některá doporučení ohledně opatření přehnaná a proto je i trochu zklamaný.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Dodal, že uzavření škol považuje za chybu a myslí si to nejen kvůli výuce, ale i kvůli sociálním kontaktům, které byly přerušený.

Zdeněk Hostomský navíc podpořil rozhodnutí ministrů, že v září zůstane preventivní testování pro lidi zdarma. Podle něj to byl správný krok, i když ho považuje spíše za politický než medicínský.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch toto rozhodnutí vysvětlil tím, že nyní se epidemická situace v některých západoevropských zemích začala zhoršovat.

Zdeněk Hostomský si ale nemyslí, že by situace na podzim byla podobná té, která nastala loni na podzim. Podle něj i kdyby se něco stalo, tak by to byla nějaká malá vlna.

PSALI JSME: PREVENTIVNÍ TESTOVÁNÍ ZŮSTANE V ZÁŘÍ ZDARMA: ROMAN PRYMULA PROZRADIL SVÉ PŘEDPOKLADY, JAK DLOUHO BY TO JEŠTĚ MOHLO PLATIT

PŘIPOMÍNÁME: V ROCE 2005 PORODILA 66LETÁ ŽENA DÍTĚ: JAK TEĎ ŽIJÍ A VYPADAJÍ MAMINKA A DCERA

Share