Preventivní testování zůstane v září zdarma: Roman Prymula prozradil své předpoklady, jak dlouho by to ještě mohlo platit

Ministři rozhodli, že v září zůstane preventivní testování zdarma. Původně se plánovalo, že od začátku podzimu si lidé starší 18 let budou platit preventivní testy sami. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to vysvětlil tím, že se začala zhoršovat epidemická situace v některých státech EU. Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula se vyjádřil k tomu, jak dlouho by tyto testy mohly zůstat zdarma. Informuje o tom portál ŽivotvČesku.cz.

Podle epidemiologa to lze hodnotit ze dvou pohledů, buď z politického nebo odborného. Politickou stránku nechtěl příliš komentovat. Řekl to pro Život v Česku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula pouze uvedl, že z politického hlediska by bylo dobré, aby preventivní testy zůstaly zdarma do konce října. Podle něj by ale bylo velmi dobré, kdyby tak bylo alespoň do konce září.

Vysvětlil, že v září se mnoho lidí vrátí z dovolených, takže je důležité, aby bylo testování dostupné právě v tomto měsíci. Navíc by bylo nutné provést testování ve školách, takže to podle něj byla nezbytná věc pro září.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Ministerstvo původně plánovalo, že od začátku podzimu za preventivní testování budou platit sami lidé starší 18 let.

Určitě by byly výjimky pro lidi, kteří například ze zdravotních důvodů nemohou dostat vakcínu nebo pro ty, kteří začali s očkováním, ale ještě nedostali druhou dávku.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle šéfa resortu zdravotnictví Adama Vojtěcha by zrušení bezplatných testů mělo motivovat lidi k očkování.

Zatím však bylo takové řešení zrušeno, protože epidemická situace v některých západních zemích Evropy se začala zhoršovat. Proto bylo nutné, aby preventivní testování zůstalo dostupné.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Odborníci takové rozhodnutí vlády podpořili. Ministr dodal, že to nebylo politické rozhodnutí, ale vycházelo ze současné situace.

Lidé tak budou mít i příští měsíc nárok na 4 antigenní testy a 2 PCR testy zdarma.

PSALI JSME: „BABIŠ NECÍTÍ ODPOVĚDNOST ZA BUDOUCNOST“: PEKAROVÁ TVRDĚ ZKRITIZOVALA BABIŠE A ŘEKLA, ŽE PREMIÉR NEPŘEMÝŠLÍ O DŮCHODCÍCH

PŘIPOMÍNÁME: ZAČALY JARMARKY SPD S LEVNÝMI PRODUKTY: TOMIO OKAMURA JEDL KLOBÁSY SE SVÝMI PŘÍZNIVCI A FOTIL SE S FANYNKAMI

Share