Vakcína proti koronaviru vyrobená v Česku by se mohla dostat na trh EU v dubnu, oznámil Andrej Babiš: tato látka má poměrně vysokou účinnost

Snad už letos se na českém trhu objeví vakcína vyrobená v Česku. Vývojem vakcíny se zabývá americká společnost Novavax. Jedna z jejich poboček je v ČR. Zatím podle vyjádření výrobce činí účinnost látky 89 procent. Informovali o tom vicepremiér Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš pro CNN Prima News.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček řekl, že výroba vakcíny začala a že je nyní velmi důležité, aby vakcína byla schválena a získala odpovídající certifikáty.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Podle informací portálu Marketwatch.com firma Novavax plánovala letos vyrobit 1 miliardu dávek. Značná část této vakcíny by se měla vyrábět právě na české pobočce Novavax cz.

Místopředseda vlády dodal, že premiér by chtěl, aby výroba vakcíny začala v Česku co nejrychleji. Dodal, že premiér do té továrny jezdil a že s výrobcem komunikuje.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Karel Havlíček také uvedl, že výrobce již ve vývoji vakcíny dobře pokročil a možná se letos objeví na českém trhu. To by byla dobrá zpráva pro celou zemi.

Předseda vlády Andrej Babiš řekl, že navštívil továrnu firmy Novavax v Bohumilu. Podle něj by museli vyrábět 1 miliardu dávek vakcíny ročně, ale zatím mají mírné zpoždění.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Dodal, že tato vakcína se nyní testuje v Británii a výsledky výzkumu jsou velmi dobré. Podle informací, které měl, pokud bude vše v pořádku, by dodávka vakcíny mohla začít už v dubnu. Řekl to pro CNN Prima News.

Karel Havlíček řekl, že pokud by se vše realizovalo, byl by to pro Česko velký úspěch. Především by to byl velký úspěch pro české vědce a vývojáře, kteří dokázali takového výsledku dosáhnout.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Farmaceutický závod firmy Novavax cz se nachází v obci Bohumil jen 40 kilometrů od Prahy. Dříve to byla společnost Praha Vaccines.

Pokud by se na trhu EU objevila nová vakcína, výrazně by se tím zlepšil proces očkování. Společnosti Pfizer a BioNTech zatím snížily počet dodávek vakcín, aby zvýšily výrobní kapacitu.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Nyní probíhá třetí fáze testování vakcíny firmy Novavax a její účinnost je zatím 89 procent. Podle vyjádření společnosti budou výsledky výzkumu s největší pravděpodobností zveřejněny do konce března.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Důležitou informací je také to, že tato vakcína může být uložena v ledničce to znamená, že pro její skladování není nutné velmi nízké teploty.

PSALI JSME: ZEMAN BY CHTĚL VRÁTIT PRYMULU DO VEDENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ: PLÁNUJE TAKÉ POŽÁDAT RUSKO O DODÁNÍ VAKCÍNY SPUTNIK

PŘIPOMÍNÁME: SCHILLEROVÁ PŘIPRAVILA NÁVRH PRO ZRUŠENÍ DPH U RESPIRÁTORŮ: MÁ ALE JEDNU PODMÍNKU PRO VÝROBCE A PRODEJCE

Share