V horách Grónska v sobotu 14.srpna poprvé od začátku pozorování této oblastí v roce 1950 pršelo a ne sněžilo. Informovala o tom 19. srpna televizní stanice CNN.
Teploty o víkendu vystoupaly nad nulu potřetí za necelých deset let. Teplý vzduch vyvolal silný déšť, který na ledový štít vylil 7 miliard tun vody.
Jednalo se o největší dešť na ledové pokrývce od roku 1950 a množství ztraceného ledu 15. srpna bylo podle Národního datového centra sedmkrát vyšší než obvykle normálního pro toto období.
Vedoucí vědecký pracovník Národního datového centra pro sníh a led na univerzitě v Coloradu Ted Scambos uvedl, že je to důkaz rychlého oteplování v Grónsku.
Ted Scambos, vedoucí výzkumný pracovník Národního centra o sněhu a ledu na University of Colorado, uvedl, že toto je důkaz rychlého oteplování v Grónsku.
Vědci nyní budou muset počítat s možnými srážkami během provozu výzkumné stanice. Vědci předpovídají, že v Grónsku se mohou častěji vyskytovat povětrnostní jevy, jako jsou deště a tání.
Jennifer Mercer, členka Národního vědeckého nadačního úřadu polárního programu, uvedla, že nedávný déšť v Grónsku bude mít trvalý dopad na vlastnosti sněhu. Na sněhu zůstane zejména ledová krusta, která bude absorbovat více slunečního světla, dokud zase nepůjde svěh a krustu nepokryje.
Vrstva ledu na sněhu bude také působit jako bariéra pro odtékající tající vodu, takže zůstane v horních částech štítu a zaplaví je.
PSALI JSME: ZNÁMÁ ŠESTERČATA VYROSTLA A VYSTUDOVALA STŘEDNÍ ŠKOLU. JAK VYPADAJÍ DNES
PŘIPOMÍNÁME: FOTOGRAFIE VNUČKY ALAINA DELONA: JAK VYPADÁ KRÁSKA ALYSON