V Česku už bylo aplikováno přes 10 milionů dávek vakcín proti koronaviru: do konce léta by mělo být rozhodnuto o přeočkování

V Česku lidé dostali už přes 10 milionů dávek vakcín proti koronaviru. Celkem žije v ČR zhruba 10,7 milionu lidí, z toho už 4 miliony a 690 tisíc má dokončené očkování, což je téměř 44 procent populace. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že do konce letošního roku náš stát očekává, že dostane dalších 10 milionů dávek. Část z těchto vakcín asi bude využita k případnému přeočkování třetí dávkou. Píšou o tom Novinky.cz.

Zatím však není známo, kdy bude nutné aplikovat třetí dávku. Premiér Andrej Babiš novinářům řekl, že o tomto tématu zatím jedná klinická skupina a pravděpodobně bude rozhodnuto do konce léta.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Podle něj je pravděpodobné, že přeočkování bude potřebné alespoň pro část lidí z rizikových skupin.

Podle ministra zdravotnictví se zatím čeká také na stanoviska i mezinárodních organizací, například, co o tom bude psát Evropská agentura pro léčivé přípravky.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Adam Vojtěch dodal, že jsou určitá data z Izraele, nicméně k takovému rozhodnutí to nestačí.

Celkem v Česku žije asi 10,7 milionu lidí, z toho už přes 4 miliony a 690 tisíc má dokončené očkování. To je téměř 44 procent populace.

Očkování v Česku / Zdroj: mzcr.cz

Mezi lidmi staršími 16 let už alespoň první dávku vakcíny dostalo zhruba 62 procent. Ve věkové skupině 12 až 15 let je zatím ochotno se naočkovat jen 12 procent lidí.

Také třeba říci, že tempo očkování klesá, protože mnoho lidí dostává druhou dávku, ale počet lidí, kteří chtějí získat první dávku, se nezvyšuje.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Stát se snaží motivovat občany k očkování. Například již byly organizovány loterie pro ty, kteří ještě nebyli očkováni. Také stát otevírá nová očkovací centra bez registrace.

Kromě toho fungují i mobilní očkovací týmy, plánuje se také poskytnout vakcínu bezdomovcům.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle odborníků k dosažení kolektivní imunity je nutné, aby vakcínu dostalo alespoň 70 procent populace. Někteří odborníci také tvrdí, že kvůli nakažlivější delta mutaci by toto číslo mohlo vzrůst až na 90 procent.

PSALI JSME: „RIZIKO PRO VŠECHNY OSTATNÍ JE PŘÍLIŠ VYSOKÉ“: ÚŘADY V NĚMECKU VAROVALY PŘED NOVÝMI OMEZENÍMI PRO NEOČKOVANÉ PROTI KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: LEOŠ NOHA OHROMIL SVÉ FANOUŠKY: „ČEKÁM NA TRANSPLANTACI“

Share