V ČR byly zjištěny 3 případy nákazy subvariantou koronaviru SARS-CoV-2 delta AY 4.2. Byly provedeny některé studie a podle jejich výsledků je tato subvarianta nakažlivější. Protilátky proti ní by však měly být stejně účinné jako proti jiným variantám delta mutace. Informuje o tom web Novinky.cz.
Státní zdravotní ústav vydal v pondělí tiskovou zprávu, ve které informoval o nové subvariantě. Známé jsou i další případy nákazy v jiných evropských zemích.
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí se o tyto případy zajímá, důležité jsou pro něj například informace, nakolik je tato subvarianta odolnější proti vakcíně nebo léčbě.
Podle ředitelky Státního zdravotního ústavu Barbory Mackové byly provedeny některé studie a podle jejich výsledků SARS-CoV-2 delta AY 4.2 ukazuje snadnější přenos. Odolnost vůči protilátkám má však přibližně stejnou jako jiné typy mutace delta.
Dodala však, že tato varianta může být odolnější vůči protilátkám, pokud bude mít mutaci E484K. Proto by chtěla doporučit laboratořím, aby při testování metodou diskriminačního PCR sledovaly šíření.
Podle vedoucí Národní referenční laboratoře Heleny Jiřincové z více než 7 tisíc vzorků nebyla nalezena žádná subvarianta E484K.
Z analýzy 56 tisíc testů od 2. do 12. listopadu vyplynulo, že asi 98 procent případů byly nákazy delta variantou či její subvariantami.
Za poslední měsíc byla nejčastější subvariantou AY.43. Ta se téměř neliší od běžné delta mutace. Zatím se ve Velké Británii šíří jiná subvarianta AY.4.2 a je o 15 procent nakažlivější než původní delta mutace.
PSALI JSME: „JDE O VELMI POLITICKOU VĚC“: MACRON ZMĚNIL BARVU FRANCOUZSKÉ VLAJKY
PŘIPOMÍNÁME: ALENA SCHILLEROVÁ UVEDLA, ŽE BY SE MOHLY ZVÝŠIT DŮCHODY: O KOLIK MŮŽE VZRŮST PRŮMĚRNÁ PENZE