V Česku by se mohly do dvou měsíců objevit covid pasy: Ivan Bartoš se domnívá, že nelze nějak omezovat lidi, protože každý nemůže být očkován

Kabinet nyní řeší zavedení takzvaných covid pasů. To by občanům usnadnilo možnost cestovat a překračovat hranice jiných států. Kvůli tomu ale vzniká diskriminační problém vůči lidem, kteří odmítli očkování. Proti tomu se vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Oblast cestovního ruchu byla během epidemie koronaviru velmi zasažena. To bylo velmi ovlivněno omezeními v různých státech, zejména uzavření hranic.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Proto se začalo diskutovat o tématu zavedení covid pasů. Tyto pasy by měly lidem pomáhat překračovat hranice.

Plánuje se, že Evropská komise předloží 17. března návrh na tento pas. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že Česko by rádo používalo elektronickou verzi, možná realizace toho začne v květnu.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Čeští Piráti ale se zavedením těchto covid pasů nesouhlasí. Podle nich je očkování dobrovolné a mělo by zůstat stejné.

„Nesouhlasíme s omezováním běžného života občanů na základě toho, zda se nechali nebo nenechali očkovat,“ řekl Ivan Bartoš ŽivotvČesku.cz.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Dodal, že respektují názor každého člověka a jeho volbu, i když podle nich je očkování velmi účinným prostředkem.

Lídr Pirátů dodal, že navíc jsou lidé, pro které je vakcína kontraindikována. To znamená, že není možné, aby všichni lidé dostali vakcínu, a tak nemůže být někdo diskriminován na tomto základě.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Očkování by podle něj mělo probíhat podle „3D“ – dobrovolnost, dostupnost a důvěryhodnost.

Ivan Bartoš se domnívá, že pro cestování by kromě očkování měly být vhodné i negativní výsledky PCR testů.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Podle něj je nepřípustné dělat občané druhé kategorie z těch lidí, kteří z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí být očkováni.

Některé země EU nyní diskutují o možnosti zavedení takzvaných zelených digitálních pasů. S tím by mohly souhlasit země jižní Evropy, například Španělsko nebo Itálie. Mezitím už Řecko a Kypr uznaly covid pasy.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Jenže severní země EU, zejména skandinávské země, tvrdí, že i kdyby člověk vakcínu dostal, ještě to neznamená, že nemůže být nakažlivý.

Svůj názor na věc vyjádřil i ministr zahraničí Tomáš Petříček na svém Twitteru.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ DOUFÁ, ŽE TO JE POSLEDNÍ LOCKDOWN: KDY BUDE PODLE NĚJ MOŽNÉ OPATŘENÍ ROZVOLNIT A CO LETOS MOHOU OČEKÁVAT MATURANTI

PŘIPOMÍNÁME: JAKO „ČERVENÁ KARKULKA“: VNUK BĚHEM 93 DNÍ ŠEL KE SVÉ MILOVANÉ BABIČCE

Share