USA se bojí možné účasti Číny ve zprávě WHO o původu covid-19

USA s určitým znepokojením očekávají zveřejnění zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně původu covid-19, protože se na její přípravě údajně intenzivně podílely i čínské orgány. Oznámil to v pátek 26. března americký ministr zahraničí Anthony Blinken pro CNN.

 

Odborník v laboratoři / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

„Zpráva WHO bude brzy připravena. Máme ale obavy ohledně metodik přípravy zprávy, včetně skutečnosti, že pekingské úřady ji zjevně pomohly vypracovat,“ řekl, ale navrhl neposuzovat jí předem, ale počkat na její vydání.

 

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus / Zdroj: youtube.com

 

Americký ministr zahraničí se ale vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda by administrativa USA měla přijmout nějaká opatření proti Číně, protože úřady země údajně nezveřejnily včas žádné dostupné údaje o koronaviru.

„Musíme být zodpovědní za to, co se stalo v minulosti, ale myslím si, že hlavním cílem by mělo být mít v budoucnu efektivnější systém,“ řekl. Podle něj je úkolem Spojených států udělat vše pro to, aby se zabránilo nové pandemii, nebo „účinně zmírnit škody, pokud k tomu v budoucnu dojde“.

 

Joe Biden / Zdroj: youtube.com

 

„Jednou z důležitých součástí je existence systému, a to i v rámci WHO, který předpokládá transparentnost, výměnu informací a dostupnost přístupu pro mezinárodní odborníky hned na začátku takového vývoje událostí,“ dodal Blinken.

Zdůraznil, že Čína jako každá jiná země „má skutečné závazky, které je třeba splnit“.

 

Odborník v laboratoři / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

WHO uvedla 22. března, že zveřejní zprávu uvádějící, že nový koronavirus může mít podobný původ jako virus, který způsobuje závažný akutní respirační syndrom. Který byl šířen netopýry, a následně byl přenesen i na lidi prostřednictvím himálajské cibetky. Odborníci organizace zároveň označili obchod se zvířaty v Číně za možný důvod vzniku nového koronaviru.

Celkově odborníci WHO vyvinuli čtyři hlavní hypotézy možného původu koronaviru SARS-CoV-2. Vědci také pochybují o umělém původu koronaviru a jeho úniku z laboratoře.

 

Centrální nemocnice Wu-chan / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Specialisté WHO přijeli do čínského města Wu-chan 14. ledna a strávili dva týdny v karanténě. Během této doby konzultovali s čínskými specialisty prostřednictvím video komunikace. 31. ledna navštívil tým WHO trh ve Wu-chanu. 7. února odborníci oznámili první výsledky práce s tím, že na trhu našli „důležité vodítka“, které by měly pomoci při dalším vyšetřování.

 

PSALI JSME: WHO REAGOVALA NA MACRONOVA SLOVA O BOJI KVŮLI VAKCÍNÁM PROTI COVID-19

PŘIPOMÍNÁME: PRUDKÉ TEMPO: V POLSKU TŘETÍ DEN PO SOBĚ STOUPL DENNÍ REKORD NOVĚ NAKAŽENÝCH KORONAVIREM

Share