Trnka varuje před další vlnou koronaviru: biochemik prozradil, jaké věkové skupiny nejvíce zasáhne

Lidé si začínají užívat téměř normálního života bez hrozby nakazit se koronavirem. Po objeveni varianty delta jsou ale obavy, že se návrat k normálnímu životu může zhroutit. Nyní o situaci promluvil biochemik Jan Trnka. Informuje o tom web seznamzpravy.cz.

Odborník přiznává, že si na začátku myslel, že koronavirus nebude tak závažnou nákazou, jakou se nakonec stal, ale někdo se z toho prý nedokázal poučit.

Jan Trnka / Zdroj: youtube.com

Trnka tvrdí, že Česko není dostatečně připraveno na mutaci delta. Hlavním problémem dle něho je nízká míra proočkovanosti obyvatel. Další problém je spolehlivost testů, zejména PCR. Pozitivní je ale to, že velká část nejvyšších věkových skupin vakcínu již dostala.

Biochemik zdůraznil, že již máme signály, které naznačují, že se v Česku začíná šířit delta mutace koronaviru. Jedním z příznaků je růst pozitivních případů, zejména v Praze. Navíc roste procento testů s delta variantou v sekvenovaných vzorcích.

Jan Trnka / Zdroj: youtube.com

Aktuální situace může způsobit další vlnu nákazy a ta nemusí přijít na podzim, ale mnohem dřív. Oddálit nebo ji nebo zmírnit mohou nová opatření jako je testování po návratu ze zahraničí či nošení respirátorů.

Trnka dodává, že nová varianta covid-19 je velmi nakažlivá a dle některých studií má vyšší riziko hospitalizace či těžkého průběhu onemocnění.

Jan Trnka / Zdroj: youtube.com

Odborník trvá na tom ,že by se mělo více testovat. Po příjezdu ze zahraničí by určitě vyžadoval PCR test.

Kolektivní imunitu díky očkování ještě nemáme a to znamená, že se těžký průběh onemocnění bude více projevovat u mladších lidí, protože vakcínu většinou dostali starší lidé. Trnka proto říká, že se častěji budou hospitalizovat nekažení v věku 40 až 50 let.

Očkování/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Mimo jiné biochemik podporuje očkování u těhotných žen a dětí. Protilátky by se dle něho měly v organismu udržovat během roku. To se ale bude ještě sledovat.

PSALI JSME: „O VAKCÍNY Z IZRAELE JSME USILOVALI NĚKOLIK MĚSÍCŮ“: PROČ SE V ČERVENCI ZPOMALÍ DODÁVKY VAKCÍN DO ČESKA

PŘIPOMÍNÁME: “LETNÍ DOVOLENÉ S FELIXEM BYCH NEBRÁNILA”: DÁDA PATRASOVÁ PROMLUVILA O SVÝCH PLÁNECH NA LÉTO

Share