„Těžko si přestavit kompletní porážku Ruské federace“: Jan Lipavský uvedl, že je potřebné čas od času mluvit s Vladimirem Putinem

Ministr zahraničí Jan Lipavský se domnívá, že pokud státy chtějí, aby na Ukrajině nastal mír, měly by diplomaticky jednat s Ruskou federací. Podle něj je těžké si představit totální porážku Ruska. Nyní se na bojišti určují podmínky, za kterých se bude pravděpodobně jednat o míru. Řekl to v pořadu Rozstřel na iDnes.tv.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zahraničí řekl, že sice není příznivcem budování blízkých vztahů s Ruskou federací, ale přesto si myslí, že je třeba mluvit s ruským prezidentem.

„Je na místě čas od času s Vladimirem Putinem promluvit, zjistit v jakém stavu se vůbec nachází jeho mysl,“ uvedl Jan Lipavský. Když bude Ukrajina ve válce úspěšná, tak podle něj bude Rusko připraveno jednat o míru.

Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Řekl také, že Česko podporuje Ukrajinu, ale naše země není v takové pozici, aby se mohla stát vyjednavačem. Česká republika si zachovává určité diplomatické vztahy s Ruskou federací.

„Těžko si přestavit kompletní porážku Ruské federace,“ řekl Jan Lipavský. Nyní se na bojištích určují podmínky, za kterých se bude pravděpodobně v budoucnu diskutovat o míru.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Česko se svého historicky druhého předsednictví v Radě Evropské unie ujme 1. července 2022. Podle ministra se Česko chce v tomto období zaměřit i na pomoc Ukrajině. Doufá, že válka skončí a že začne rekonstrukce země. Členství Ukrajiny v Evropské unii je podle něj ale složité téma.

Vyjádřil se také k možnému vstupu Švédska a Finska do NATO. Označil to za dobrou zprávu pro nás a špatnou zprávu pro Putina. Dodal, že konečně skandinávské státy pochopily, že neutralita je nezachrání.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Evropská komise navrhla nový balíček sankcí proti Rusku a Jan Lipavský řekl, že česká vláda je s ním spokojená. Zatím to ale nemůže komentovat, protože téma ještě nebylo plně projednáno.

Evropská komise se snaží přesvědčit všechny členské státy EU, aby souhlasily se schválením návrhu zákazu dodávek ropy z Ruska. Česko by v takovém případě dostalo výjimku do poloviny roku 2024.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Ministr zahraničí řekl, že země střední Evropy jsou sice závislé na dodávkách ropy z Ruska, ale tuto závislost je možné během několika let snížit. Během této doby budou realizovány některé projekty, které to umožní. Nyní je důležité, aby Evropa diverzifikovala zdroje dodávek.

Psali jsme:„Lámu si s tím hlavu už pár dnů“: Michal David připravuje dárek pro Sandru. Kdy zpěváci vystoupí na jednom pódiu

PSALI JSME: VÍT RAKUŠAN OZNÁMIL, ŽE MINISTŘI BUDOU JEDNAT O PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU: OPOZICE CHCE ZNÁT ZDŮVODNĚNÍ

PŘIPOMÍNÁME: UKRAJINA MĚNÍ SVÉ VÁLEČNÉ CÍLE: POKUD ZVÍTĚZÍ V BITVĚ O DONBAS, BUDE CHTÍT OSVOBODIT CELÉ ÚZEMÍ, UVEDL UKRAJINSKÝ MINISTR

Share