Studie ukázala jakou šanci na dobré vzdělání a zaměstnání má nástup děti do škol ve věku tři let: důležitým faktorem je také vzdělání matek

Dle výzkumu think-tanku IDEA děti, které nastoupí do mateřských školek ve věku tři let, s větší pravděpodobností budou mít lepší vzdělání a zaměstnání než ti, které zůstanou doma o rok navíc. Sledování probíhalo od roku 1995. Informuje o tom ČT24.

„Podněty a sociální dovednosti, které tříleté dítě získává ve školce, je těžké doma nahradit,“ prohlásili autoři průzkumu s tím, že se to více týká rodin se slabším socio-ekonomickým zázemím.

Mateřská školka/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Dle slov autorů se jejich výsledky také shodují s podobnými studiemi v jiných zemích.

Uvádí se, že děti, které byly doma s rodiči do věku čtyř let následně v 21-22 letech mají o 4 % větší pravděpodobnost, že v tomto věku nebudou pracovat, ani studovat. Pravděpodobnost studia na vysoké škole je pak až o 6 % nižší.

Mateřská škola / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pravděpodobnost, že děti ve věku 21 až 22 let nebudou pracovat či studovat je o 9 % vyšší u matek, které nemají maturitu. Nástup na vysokou školu je pak o 12 % nižší.

Studie vznikla v roce 1995 díky reformě rodičovských příspěvků, kdy vznikla možnost prodlužit jejich čerpání do čtyř let.

Škola / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Věk 21 až 22 byl vybrán cílené, protože v tomto věku děti ukončují středoškolské vzdělání, mají čas si najít práci či nastoupit na vysoké školy.

PSALI JSME: ROMAN PRYMULA PROMLUVIL O DŮVODECH, PROČ NĚKTEŘÍ SENIOŘI SE NECHTĚJÍ NECHAT NAOČKOVAT: EPIDEMIOLOG TAKÉ ŘEKL, CO LZE OČEKÁVAT NA PODZIM

PŘIPOMÍNÁME: „S VOLBAMI JSME TO NESPOJOVALI“ : V KNIHKUPECTVÍCH SE PO BABIŠOVI TAKÉ OBJEVÍ KNIHA IVANA BARTOŠE

Share