Stínový ministr ANO Juchelka vyzval Jurečku k rezignaci: hnutí ANO kritizuje vládu kvůli příspěvku na dítě

Vláda ve středu neschválila návrh zákona, díky kterému by stát mohl vyplatit rodičům jednorázový bonus na dítě ve výši 5 tisíc Kč. Zástupci opozičního hnutí ANO takové rozhodnutí kabinetu kritizovali. Kromě toho také nesouhlasí s některými parametry této novely. Informuje o tom web iDnes.cz.

Ve čtvrtek se konala tisková konference stínové vlády ANO. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová a stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka okomentovali to, že vláda neschválila příspěvek na děti.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Stínový ministr práce se domnívá, že vhodným řešením by nyní bylo zavedení plošného opatření, tedy aby všechny rodiny dostaly 5 tisíc Kč na dítě.

Ministři o tom návrhu budou pravděpodobně znovu diskutovat na příštím jednání kabinetu. Dle šéfa resortu práce Mariana Jurečky je nutné dopracovat některétechnické věci, pak by ministři znovu projednali návrh zákona.

Aleš Juchelka / Zdroj: youtube.com

Podle odhadu ministerstva práce by příspěvek ve výši 5 tisíc Kč mohlo dostat zhruba 1,82 milionu dětí. Stát by na to musel vynaložit zhruba 9,1 miliardy Kč.

Podle informací serveru Deník N resort financí, resort spravedlnosti a úřad vlády mají určité připomínky. Ministerstvo spravedlnosti například uvedlo, že takový návrh je protiústavní, protože by umožnil kabinetu tento příspěvek vyplatit opakovaně.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Podle ministerstva financí tento návrh zákona není systémovým opatřením a nevyřeší problémy domácností s nízkými příjmy. Dle Úřadu vlády je tento příspěvek v rozporu s právem Evropské unie.

Alena Schillerová tyto připomínky označila za základní. Dodala ale, že i mnoho dalších věcí, které se týkaly příspěvku, nebylo vyřešeno.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

„Nerozumíme limitu zletilosti, 18 let. Je celá řada rodin, samoživitelek, které žijí s nezaopatřenými dětmi, které například studují, a na tento příspěvek kvůli limitu zletilosti nedosáhnou,“ kritizovala Alena Schillerová.

Podle Aleše Juchelky by ministr práce Marian Jurečka měl rezignovat. Připomněl také, že hnutí ANO navrhuje vyplatit důchodcům jednorázový bonus ve výši 6 tisíc Kč, zvýšit rodičovský příspěvek a zvýšit příspěvek na mobilitu.

Aleš Juchelka / Zdroj: youtube.com

Dodal, že hnutí ANO může podpořit tento návrh zákona o příspěvku na dítě, ale hodně bude záležet i na tom, jakým způsobem se bude návrh ve Sněmovně projednávat.

PSALI JSME: POČET UCHAZEČŮ O PRAŽSKÝ HRAD SE ROZŠÍŘIL O JEDNOHO KANDIDÁTA: BÝVALÝ REKTOR TOMÁŠ ZIMA HODLÁ KANDIDOVAT

PŘIPOMÍNÁME: NĚMECKÝ KANCLÉŘ SCHOLZ: RUSKÉ DOBYTÍ CELÉ UKRAJINY JE DNES JEŠTĚ MÉNĚ REÁLNÉ NEŽ NA ZAČÁTKU INVAZE

Share