Stanjura prozradil, jak bude fungovat solidární příspěvek pro rodiče v důchodu: Ministr řekl, od čeho se bude počítat 1 %

Nová vláda od začátku svého působení prosazuje změny do důchodového systému mimo ocenění seniorů chce lidem nabídnout možnost přispívat na důchod svým rodičům. Jedná se o jedno procentu z jejich odvodů. Podrobně o tom promluvil ministr financí Zbyněk Stanjura. Informaci uvádí web ceskeduchody.cz s odkazem na livky.cz.

„Zavedeme možnost platit 1 % svého důchodového pojištění rodičům nebo prarodičům,“ je napsáno v koaličním programu vlády bez dalších detailů.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Nebylo totiž zřejmě, jak se tyto příspěvky realizuji a od čeho se procento bude počítat.

Částečně o tom promluvil šéf státní kasy Zbyněk Stanjura. Ministr prozradil, že 1 % by se odvádělo od hrubé mzdy, která nyní v průměru činí 38 000 korun. Takže pracující lidé by mohli měsíčně svým rodičům či prarodičům odvádět 380 korun.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Pro zájemce o tuto možnost je to dobrá zpráva, protože by odvody pouze z důchodového pojištění činily pouhé desetikoruny měsíčně.

Neví se ale, jestli bude možné pomáhat oběma rodičům nebo tuto částku rozdělit. Změny by se měly propracovat do konce roku 2023, kdy by měla být připravená důchodová reforma. Platit tato změna by tak mohla přibližně od roku 2025.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Od roku 2023 by se ale mohlo vyplácet takzvané výchovné. Důchodci by tak získali 500 korun měsíčně navíc k důchodu za každé vychované dítě.

Psali jsme:„Co se týká naší bývalé restaurace, nic nevím“: Proč se zavřela oblíbená restaurace Václava Havla a Dagmar Havlové

PSALI JSME: VE SVÝCH 61 LETECH VYPADÁ MAMINKA MONIKY MAREŠOVÉ SKVĚLE: PROZRADILA TAJEMSTVÍ SVÉ KRÁSY

PŘIPOMÍNÁME: ROMAN PRYMULA PROZRADIL, JAKÁ MUTACE BY MOHLA V BUDOUCNU PŘEDSTAVOVAT VĚTŠÍ PROBLÉM: ŘEKL TAKÉ, JAKÁ BY MOHLA BÝT SITUACE V LÉTĚ

Share