Roman Prymula prozradil, jaká mutace by mohla v budoucnu představovat větší problém: řekl také, jaká by mohla být situace v létě

V poslední době odborníci upozorňují na novou mutaci koronaviru, která se jmenuje deltakron. Epidemiolog Roman Prymula ale říká, že v budoucnu by větším problémem mohla být mutace BA.2. Řekl to pro CNN Prima News.

Epidemiolog uvedl, že o variantě deltakron zatím vědci mnoho nevědí. Podle něj ale bylo zajímavé, že tato mutace je kombinací omikronu a delta varianty.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Nyní ale nedokáže říct, zda je deltakron mnohem nebezpečnější než ty mutace, které už v Česku jsou. Zatím to podle něj tak nevypadá.

„Jde o virus, který vznikl u lidí s mozaikovou nákazou,“ řekl Roman Prymula. Tito lidé byli současně infikováni dvěma variantami koronaviru, což znamená, že některé buňky byly nakažené původní variantou viru a jiné buňky byly infikovány mutací omikron.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Dodal, že tato mutace má i další subvarianty po celém světě. Zatím ale podle něj není vidět, že by šíření bylo dramatické. Navíc upozornil, že podle některých studií účinnost očkování proti omikronu nebyla úplně nízká, to znamená, že vakcinace má smysl.

Proto by současné vakcíny mohly být účinné i proti deltakronu, protože tato varianta viru je bližší omikronu.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Celosvětově je nebezpečnější varianta BA.2, která se u nás šíří,“ uvedl Roman Prymula. Kvůli této mutaci se zvýšily počty případů nákazy v evropských zemích.

V Česku nová vlna ale nezačala. Lidi ale zajímá, zda se kvůli této mutaci může epidemická situace výrazně zhoršit. Rozhodně by nikdo nechtěl, aby byla v létě zpřísněna opatření proti koronaviru.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula si ale nemyslí, že by k tomu došlo. Předpokládá, že by se situace mohla zhoršit až na podzim, kdy se ochladí. Domnívá se, že lidé si budou moci léto užít.

PSALI JSME: RUSKÁ AGRESE PROTI UKRAJINĚ HO NEODRADILA: TRUMP VYZVAL PUTINA, ABY ZVEŘEJNIL KOMPROMITUJÍCÍ INFORMACE TÝKAJÍCÍ SE SYNA BIDENA

PŘIPOMÍNÁME: PEKAROVÁ ADAMOVÁ UVEDLA, ŽE ČR BY MĚLA UKRAJINĚ POMÁHAT, PROTOŽE JE TO V NAŠEM ZÁJMU: ŘEKLA, JAKÉ SANKCE SE SNAŽÍ PŘITVRDIT

Share