„Stačí proočkovat populaci nad 55 let“: vakcinolog Jiří Beran tvrdí, že hlavní je, aby co nejvíce seniorů dostalo vakcínu a vysvětlil proč

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran se domnívá, že nyní je třeba se soustředit na očkování většiny lidí starších 55 let. Podle něj by právě mezi touto věkovou skupinou mělo být procento očkovaných maximální. Zároveň říká, že zatím by bylo možné na očkování dětí netrvat. Uvedl to pro CNN Prima News.

Jiří Beran upozornil, že je třeba si uvědomit, jaký je cíl současného očkování proti koronaviru. Je nutné zastavit šíření nemoci, nebo aby nedošlo k hospitalizaci či úmrtí?

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

Očkování je podle něj potřeba především proto, aby se předešlo závažným případům nemoci nebo aby se zabránilo úmrtím. Pro takové účely je podle něj nutné, aby vakcínu dostalo asi 80 procent populace.

„Stačí proočkovat populaci nad 55 nebo 65 let, protože na tuto kohortu připadalo kolem 95 procent všech úmrtí,“ uvedl Jiří Beran pro CNN Prima News.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Proočkovanost této skupiny lidí by se podle něj měla přiblížit 100 procentům. Právě tito lidé by měli dostat vakcínu, na to je třeba se soustředit. Nesouhlasí přitom s očkováním dětí do 6 let.

Jiří Beran diskutoval s bývalým ministrem zdravotnictví a epidemiologem Romanem Prymulou o přeočkování třetí dávky. Odborníci měli trochu odlišné názory.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Beran se například domnívá, že třetí dávka by byla nutná, kdyby se objevily nové mutace viru, které by mohly zvýšit riziko. Roman Prymula uvedl, že takový scénář je těžko předvídatelný, proto si myslí, že očkování ještě alespoň jednou by bylo dobrým řešením.

Oba odborníci se však shodli, že všechny vakcíny, které se v Česku používají, jsou kvalitní. Kromě toho se shodují, že až začne nový školní rok, bude nutné děti ve školách otestovat.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

Oba epidemiologové také uvedli, že by bylo možné uznávat bezinfekčnost lidí podle hladiny protilátek v krvi. Jiří Beran řekl, že podle jeho názoru nemá smysl očkovat člověka, který má vysokou hladinu protilátek.

PSALI JSME: V BULHARSKU JE NEJMENŠÍ NAOČKOVANOST: NA JAKÉM MÍSTĚ V SEZNAMU NAOČKOVANOSTI JE ČESKÁ REPUBLIKA

PŘIPOMÍNÁME: STUDENÁ FRONTA SE BUDE POHYBOVAT PŘES STŘEDNÍ EVROPU: JAKÉ POČASÍ PŘEDPOVÍDAJÍ METEOROLOGOVÉ NA NEDĚLNÍ ODPOLEDNE

Share