Spotřeba potravin v Česku roste, ale soběstačnost u některých potravin klesá: mluvčí zemědělského svazu ČR prozradil, proč se tak děje

Za poslední dva roky činil schodek obratu zemědělských komodit 40 miliard korun. To se českým zemědělcům rozhodně nelíbí. Český statistický úřad má své statistiky a podle nich se celková spotřeba potravin v Česku zvyšuje. Potravinová soběstačnost však u některých potravin postupně stále klesá. Informuje o tom web Deník.cz.

Zemědělský svaz ČR informoval o nepříjemné situaci kolem zeleniny a brambor, která nastala v roce 2020.

Zemědělství / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Obchodníci raději nakupovali tyto potraviny od zahraničních dodavatelů, výrobky českých zemědělců tak zůstaly nerealizované. Zelenina a brambory zůstaly na skladech a část z nich byla zpracována jako odpad.

Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha řekl pro Deník.cz, že do Česka bylo dovezeno velké množství vepřového masa z jiných zemí, proto České vepřové bylo s velkými ztrátami vyvezeno do Maďarska a na Slovensko. Na tuzemském trhu nebyla možnost prodat tuzemské vepřové maso.

Zemědělství / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Určitě jsou některé potraviny, které se v Česku vyrábějí v dostatečném množství. Jde například o obiloviny, cukr nebo mák, právě v Česku se pěstuje nejvíce máku na světě.

V naší zemi je také dost hovězího a mléka, o něco horší je to u vajec. Vše je však mnohem horší s pěstováním a konzumací tuzemské zeleniny.

Zemědělství / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle českých zemědělců se jen třetina spotřebované zeleniny v Česku pěstovala na našich polích. Taková situace trvá už zhruba posledních 10 let, informoval Petr Hanka, šéf Zelinářské unie Čech a Moravy.

Postupně klesá i počet vypěstovaných některých druhů ovoce, nejhůře byly na tom například broskve, po kterých není poptávka mezi obchodními řetězci. Postupně klesá i celkový počet ovocných sadů.

Zelenina / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Ve výrobě potravin jsme jakousi montovnou. Vyvážíme hlavně surovinu a dovážíme zpracované potraviny,“ uvedl Vladimír Pícha pro Deník.cz.

Některé potraviny se vyrábějí v nedostatečném množství a pro změnu je potřeba investovat do technologií, skladů a zpracování.

Zemědělství / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Problémem však je, že na tyto potraviny se mohou dramaticky měnit ceny a v takové situaci by byla nutná podpora státu. Pomoci by mohly dotace a stanovení jasných pravidel, říká Vladimír Pícha.

PSALI JSME: SOCIOLOG OKOMENTOVAL, JAKÝ VLIV NA ZÁJEM VEŘEJNOSTI O OČKOVÁNÍ MŮŽE MÍT ZVEŘEJNĚNÁ FOTOGRAFIE ROMANA ŠMUCLERA, KDE JE VIDĚT, ŽE MU OCHRNULA ČÁST OBLIČEJE

PŘIPOMÍNÁME: ŠPIDLA PROZRADIL, JESTLI SE ZÚČASTNÍ PODZIMNÍCH VOLEB: ZKRITIZOVAL HNUTÍ ANO, ŽE BLOKOVALO SCHVÁLENÍ DŮCHODOVÉ REFORMY

Share