Epidemie koronaviru trvá v Česku už rok a téměř dva měsíce. Sociolog a spisovatel Stanislav Biler popsal v rozhovoru pro Seznam Zprávy, jaké změny vidí ve společnosti a co se mohlo stát kvůli koronaviru.
Život lidí už určitě nikdy nebude takový, jaký byl v období před koronavirem, změnilo se příliš mnoho věcí. Politici měli úplně jiné úkoly a pro lidi se změnila jejich každodenní rutina.
Češi by podle něj mohli popsat to, co se dělo v posledních měsících či dokonce roce, jako určitý chaos, když si neuvědomovali, co je čeká v budoucnu.
Na začátku byli lidé připraveni bojovat proti epidemii, chtěli pomáhat ostatním a dodržovali opatření. Pak se ale podle jeho názoru kvůli politické reprezentaci situace zhoršila a po tak dlouhém období epidemie jsou lidé frustrovaní a unavení.
Řekl, že společnost je nyní rozdělena do segmentů podle toho, jak je život každého člověka ovlivněn opatřeními zavedenými vládou.
Nejde jen o ekonomické důvody, ale i sociální, například mnoho rodin bylo nuceno zůstat doma kvůli tomu, že školy byly zavřené a jejich děti se učily doma.
Kromě toho vše, co se děje mělo vliv na duševní zdraví každého člověka individuálně, takže jaké budou důsledky z tohoto pohledu je zatím těžko říci. Zřejmě nějaké závěry bude možné udělat až několik let po epidemii.
Také děti se dlouho učily on-line a mnozí se tak učí dodnes. Za těchto podmínek hodně záleželo na tom, jak dětem mohli pomoci při studiu jejich rodiče.
Stanislav Biler předpokládá, že z kroků vlády možná vyplývá, že šlo o strategii promoření lidí. Podobné předpoklady mají i různí další odborníci.
Myslí si, že vzhledem k tomu, že vláda zaváděla opatření a podrobně nevysvětlovala k čemu to je, a opatření byla neustále prodlužována bez konkrétních termínů, pak lidé přestali důvěřovat vládě.
Kromě toho se také šířila spousta dezinformací a kvůli tomu se lidé také rozdělili do různých skupin. To by se dalo nazvat krizí důvěry a víry, názory lidí jsou příliš rozdělené.
Ale v každém případě se lidé snaží nějak přizpůsobit stávající realitě. Někdo změnil práci, někdo se naučil novou specializaci, část lidí už má návyky práce nebo studia doma. I když pro mnohé z nich to může být psychicky náročné.
Určitě kvůli změně života se změní i priority lidí. Pro většinu bylo v poslední době velkým problémem sociální kontakty, a sice to, že nemohli dost komunikovat naživo.
„Spousta lidí popisuje, jak se jim zploštil čas a nedokážou rozlišovat, jaký je zrovna den, týden. Nevědí, co dělali včera nebo před hodinou,“ řekl Stanislav Biler pro Seznam Zprávy.
PSALI JSME: „OBA ZDRÁVI A VŠICHNI ŠŤASTNÍ“: DAVID HORVÁTH PO PÁDU VRTULNÍKU NA ALJAŠCE OZNÁMIL ŠŤASTNOU ZPRÁVU
PŘIPOMÍNÁME: „OMLUVILA JSEM SE MU ZNOVU“: DOMINIKA GOTTOVÁ SE PŘIŠLA ROZLOUČIT SE SVÝM TATÍNKEM PŘED ODLETEM DO FINSKA