Současná vláda chce ještě projednat zvýšení minimální mzdy: Schillerová a Maláčová mají odlišné názory na toto téma

Vláda hodlá projednat zvýšení minimální mzdy. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navrhla navýšení na 18 tisíc Kč, šéfka resortu financí Alena Schillerová to ale považuje za nereálné. Informuje o tom CNN Prima News.

Nyní je minimální mzda v Česku 15,2 tisíce Kč. Podle Jany Maláčové by od začátku roku 2022 měla činit 18 tisíc Kč.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Pokud by se tak stalo, znamenalo by to růst o 18 procent. S takovým návrhem souhlasí zástupci odborů, proti tomu se však vyjadřují zaměstnavatelé.

Podle zaměstnavatelů by zvýšení minimální mzdy mělo být o 500 Kč, tedy o inflaci. Nedávno se také shodli, že tato částka by mohla být 550 Kč.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Upozornili, že právě malé a střední podniky se po dopadech koronavirové krize ještě nevzpamatovaly.

Ministryně financí Alena Schillerová v pondělí řekla, že by mohla souhlasit se zvýšením minimální mzdy maximálně o jeden tisíc Kč.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Upozornila také, že v naší zemi na minimální mzdu je navázána zaručená mzda. Existuje 8 stupňů podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce a na tom závisí tento zaručený plat.

Tato mzda se pohybuje od minimální mzdy po dvojnásobku minimální mzdy, to znamená, že pokud by byl schválen návrh Jany Maláčové, byl by tento plat mezi 18 až 36 tisíc Kč.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Šéfka resortu financí navíc říkala, že pokud by minimální mzda výrazně vzrostla, mohlo by to vést k tomu, že by zaměstnavatelé propouštěli část zaměstnanců s nízkými příjmy.

Ale ministryně práce říká, že takový krok umožní státu získat více peněz z daní a navíc by lidé začali více utrácet, což by ekonomiku podpořilo.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Podle ekonomů mohou být důsledky různé, včetně negativních. Například by to mohlo vést k růstu cen a inflaci.

PSALI JSME: BRZY SE OBJEVÍ PAMĚTNÍ LIST V PODOBĚ BANKOVKY S VÁCLAVEM HAVLEM: NÁZORY LIDÍ NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH BYLY VELMI ODLIŠNÉ

PŘIPOMÍNÁME: POTVRDILA SE DALŠÍ MUTACE KORONAVIRU: EPIDEMIOLOG ROMAN PRYMULA ŘEKL, CO MŮŽEME OD NÍ OČEKÁVAT

Share