Solidární důchod pro občany s nízkými příjmy: Zbyněk Stanjura řekl, kdo by na něj měl nárok

Vládní koalice ještě před Sněmovními volbami slibovala, že provede důchodovou reformu. Jedním z bodů reformy je, že občané s nízkými platy, kteří nemají možnost spořit si na penzi, by měli mít nárok na solidární zaručený důchod. Některé podrobnosti sdělil šéf státní kasy Zbyněk Stanjura. Informuje o tom server Českédůchody.cz.

Vláda by chtěla zvýšit minimální (solidární) důchod, aby člověk mohl důstojně žít ve stáří. To bylo také napsáno v programovém prohlášení vlády.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

„Určitě jsme pro rozdělení nějakého minimálního nebo zaručeného důchodu,“ řekl Deníku N Zbyněk Stanjura. Dodal, že jde o zaručenou penzi pro ty občany, kteří mají nízké příjmy a z tohoto důvodu si nemohou na stáří spořit.

To znamená, že těmto lidem by měla pomoci solidarita. Dodal ale, že bude nutné rozlišovat, kdo z lidí měl nízké příjmy z objektivního důvodu a kdo se sám rozhodl mít takový příjem.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Vláda hodlá pomoci těm lidem, kteří měli nízké příjmy z objektivních důvodů. Pokud jde o druhou skupinu lidí, kteří měli takové příjmy z vlastního rozhodnutí, tak o pomoci takovým lidem ministři ještě chtějí diskutovat.

Je zřejmé, že nárok na takovou penzi budou mít lidé, kteří pracují. Tento nárok nebudou mít občané, kteří se sami rozhodli nepracovat. Pokud ale člověk nemůže pracovat, pak by se o něj podle ministra financí měl postarat stát.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Bude také nutné, aby člověk odpracoval potřebný počet let. Jedná se o dobu důchodového pojištění, která jenyní 35 let. Kabinet by také chtěl tuto dobu snížit na 25 let.

Nyní je minimální důchod v České republice 4 670 Kč. Základní výměra činí 3 900 Kč, a tak procentní výměra činí 770 Kč.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Tato částka by se měla zvýšit, ale zatím není známo, jak by se zvýšila. Podle šéfa resortu práce Mariana Jurečky by se mohlo jednat o procentní částku, která by byla určena podle průměrné mzdy v zemi. Tato částka by se měla zvyšovat, pokud by stoupala průměrná mzda.

PSALI JSME: JOZEF SÍKELA PROZRADIL, JAK CHCE VLÁDA POMOCI OBČANŮM S VYSOKÝMI CENAMI ENERGIÍ: MLUVIL I O ZAVEDENÍ POSTU STÁTNÍHO OBCHODNÍKA S ENERGIEMI

PŘIPOMÍNÁME: JINÉ VÝCHODISKO NENÍ: UKRAJINSKÝ MINISTR ZAHRANIČÍ PROHLÁSIL, ŽE UKRAJINA NEBUDE DĚLAT ÚSTUPKY RUSKU KVŮLI PŘÍMĚŘÍ

Share