Jozef Síkela prozradil, jak chce vláda pomoci občanům s vysokými cenami energií: Mluvil i o zavedení postu státního obchodníka s energiemi

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v pondělí na brífinku uvedl, že resort připravuje speciální energetický tarif. Bude to určitá pomoc pro domácnosti, ministerstvo tak chce řešit vysoké ceny energií. Kromě toho hovořil o tom, jak chce vláda zajistit energetickou bezpečnost země. Informuje o tom server TN.cz.

Nyní zaměstnanci ministerstva průmyslu a obchodu připravují speciální energetický tarif pro domácnosti. Šéf resortu vysvětlil, že drahé energie negativně ovlivňují život lidí s nízkými příjmy, ale také i život lidí ze střední třídy.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

„Snížíme do určité výše spotřeby cenu energií,“ řekl Jozef Síkela. Pokud by ale domácnosti spotřebovaly více energie, nad tuto hranici by už platily tržní cenu.

Uvedl také, že tarif by měl být pro domácnosti z administrativního hlediska jednoduchý. Více na toto téma ale ministr mluvit nechtěl, podle něj by návrh měla nejprve schválit vláda.

Gazprom / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jozef Síkela pak hovořil o tom, že Česká republika je na Rusku energeticky závislá. Nyní ale kabinet podle něj dělá určité kroky, aby v Česku nebyl nedostatek plynu.

Jedním z takových kroků je, že vláda naplňuje zásobníky. Ministr řekl, že zatím dodávky plynu do Česka probíhají normálně, problémy nenastaly. Dodal, že zásobníky jsou už plné ze 40 procent.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Kabinet by také chtěl, aby vznikl post státního obchodníka s energiemi. Na začátku by to bylo nutné pro nákup plynu, v budoucnu by se to mohlo týkat i dalších energií.

Tento státní zástupce by mohl přímo diskutovat o dodávkách s producenty plynu. To by umožnilo nákup plynu za příznivější ceny. Především by šlo o plyn pro státní potřebu.

Jozef Síkela / Zdroj: tv.blesk.cz

„Stát díky tomuto opatření bude mít přímý vliv na energetickou bezpečnost země,“ uvedl Jozef Síkela. Ministr také řekl, že kabinet plánuje pomoci obchodníkům v naplňování zásobníků. Na druhou stranu se stát snaží sledovat, jak obchodníci plyn využívají.

Resort připravil další opatření, které se bude týkat využití kapacit zásobníků. Pro obchodníky bude platit pravidlo „využij kapacitu, nebo o ni přijdeš“.

Gazprom / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministři chtějí, aby zásobníky před příští topnou sezonou byly naplněny alespoň z 80 procent. Nyní vláda utrácí miliardy korun na to, aby byla ČR připravena na příští zimu.

Kromě toho mluvil o tom, že i občané by museli šetřit energií, to by umožnilo ušetřit plyn. Ministerstvo už to začalo dělat, například snížilo teplotu ve svých kancelářích.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Resort připravuje také vyhlášení výzvy na podporu energetických úspor v podnicích.

PSALI JSME: PETR FIALA ŘEKL, ZDA MÁ ZÁJEM KANDIDOVAT NA PREZIDENTA: UVEDL, ŽE MÁ NYNÍ HODNĚ PRÁCE, KTEROU BY CHTĚL DĚLAT VE PROSPĚCH ČR

PŘIPOMÍNÁME: „NEDÁVÁ TO ŽÁDNÝ SMYSL“: ESTONSKÁ PREMIÉRKA VYZVALA PŘEDSTAVITELE EU, ABY PUTINOVI NEVOLALI

Share